בלוג

רילוקיישן לפורטוגל

רילוקיישן היא אפשרות הקורצת לישראלים רבים, ישנם יעדים רבים הנחשבים מוצלחים במיוחד למטרות רילוקיישן, ארצות בהן קל להסתדר, למצוא עבודה, ללמוד ואפילו לקבל אזרחות מקומית על כל הזכויות שמגיעות עימה. בשנים האחרונות עולה קרנה של פורטוגל כיעד מועדף לרילוקיישן, על הסיבות לכך תוכלו לקרוא בפיסקאות הבאות.

חשוב להקדים ולהזכיר שלפני כחמש שנים פעל בית המחוקקים הפורטוגלי לתקן עוולות היסטוריות שבוצעו בפורטוגל כנגד יהודים בני המקום. במשך דורות סבלו יהודי פורטוגל מדיכוי ורדיפה מצד הממשל, בית המלוכה, מוסדות הדת והאוכלוסיה המקומית (המרת דת כפויה אפיינה את שיא הרדיפה בתקופת גירוש ספרד בסוף המאה החמש עשרה).
המצב המשפטי בפורטוגל כיום מאפשר לעשרות, אולי אפילו מאות אלפי ישראלים לקבל אזרחות פורטוגלית. מן הסתם ישנם יתרונות בביצוע רילוקיישן למדינה שבאזרחות שלה אנו כבר מחזיקים.

פורטוגל חברה באיחוד האירופי ואיכות החיים בה גבוהה
כאמור, פורטוגל היא יעד אטרקטיבי לרילוקיישן. מדובר במדינה החברה באיחוד האירופי וככזו היא מספקת לתושביה איכות חיים גבוהה. יחודה של פורטוגל, יחסית לרוב מדינות האיחוד האירופי האחרות,  הוא שיוקר המחייה בה נמוך (יחסית למדינות אירופה) ומזג האוויר המאפיין אותה הוא נוח, ים תיכוני, דומה לזה בישראל, כולל עונה חמה במהלכה ניתן ליהנות מן הים וחורף מתון.
פורטוגל משתרעת על שטח של כ-90,000 קילומטרים רבועים, יותר מפי ארבע משטחה של ישראל, אולם חיים בה רק 10 מיליון תושבים כך שצפיפות האוכלוסיה בה נמוכה באופן משמעותי מזה המאפיין את ארצנו. מלבד השטח ביבשת עצמה (על חצי האי האיברי) יש לפורטוגל שתי קבוצות איים, האיים האזוריים ואיי מדיירה. פורטוגל משלבת קדמה עם קצב חיים נינוח לצד אזורים כפריים ושפע טבע פראי.

לימודים ועבודה בפורטוגל
הלימודים במוסדות אקדמיים בפורטוגל מתנהלים בפורטוגזית אולם ניתן למצוא גם מסלולי לימוד באנגלית. ישנו מבחר גדול של מוסדות לימוד ציבוריים ופרטיים ומגוון רחב של מסלולי לימוד כגון פסיכולוגיה, הנדסה, ביוטכנולוגיה, חלל ועוד. שכר הלימוד הממוצע עומד על כ-1,500 דולרים לשנה בלבד. מי שאינו בעל אזרחות פורטוגלית יידרש להוציא ויזת שהייה מיוחדת לסטודנטים.
מי שאינם מבצעים רילוקיישן לפורטוגל מטעם חברה בה הם כבר מועסקים לא יתקשו למצוא עבודה. ישנו ביקוש רב לעובדים מנוסים מתחום ההיטק, מהנדסים, ימאים, מכונאים, עובדי משרד, מומחים בתחומי חקלאות שונים ועוד.
ישנו גם היצע גדול של עבודות זמניות כגון בדיג, בחקלאות, מכירה בעגלות, מכירה מדלת לדלת ועוד.

מגורים
כאמור, יוקר המחייה בפורטוגל נמוך ביחס לרוב מדינות האיחוד האירופי לכן אין קושי לשכור דירה במחיר סביר. המשבר הכלכלי שהחל בארה”ב בשנת 2008 ופגע גם באירופה יצר הזדמנויות להשקעה בנדל”ן.
מערכת הבריאות והחינוך מפותחות, במיוחד בערים הגדולות. פורטוגל עשירה בתרבות ומציעה אינספור יעדים לחופשה.

החיסרון העיקרי של רילוקיישן לפורטוגל הוא הצורך לרכוש שליטה טובה בפורטוגזית הנחשבת שפה לא קלה ללמידה. חסרונות נוספים שכדאי להזכיר הם קצב חיים איטי העשוי להיות מתיש לבעלי אופי תוסס (תשמעו הרבה את הביטוי “devagar” שפירושו “לאט”). התחבורה בפורטוגל, הן ברכב פרטי והן תחבורה ציבורית, נוחה אם כי הזהירות בדרכים לוקה מעט בחסר ומספר תאונות הדרכים גבוה מעט ביחס לישראל, כבישי האגרה במדינה יקרים.
מעבר לאפשרות שהזכרנו להוציא אזרחות פורטוגלית מי שרוכש נכס בפורטוגל מקבל מעמד של תושב.

מהלך של רילוקיישן ראוי שיבוצע בזהירות ובתשומת לב. מומלץ לבקר בפורטוגל ולהתרשם ממנה, להתחיל ללמוד פורטוגזית עוד בטרם עוברים לחיות בפורטוגל, לבחון אפשרויות תעסוקה מראש ולבדוק אפשרות קבלת אזרחות פורטוגלית.

אולי גם לכם מגיעה אזרחות פורטוגלית?

בדקו זכאותכם עכשיו

מהם שמות המשפחה וארצות המוצא של משפחתך?

מצד האב


מצד האם


בדוק זכאות