בלוג

סינטרה, פורטוגל – עיר של אגדות

 

במרחק חצי שעה נסיעה מבירת פורטוגל ליסבון, תמצאו עיירה מושלמת לטיול של יום אחד (אפשר גם יומיים שלושה) מחוץ לעיר. הנוף התרבותי של העיירה הוכרז כאתר מורשת עולמית על ידי אונסק”ו בשנת 1995 – ולא בכדי. העיירה מציעה נוף של ארמונות ומבצרים, המרכז העתיק עוצר הנשימה, המגדלור והפארקים – כל אלו ישלחו אתכם לטיול בהיסטוריה של בני האצולה במקום, החל מן המאה ה – 8. בואו נצא ביחד, ממש עכשיו, לטיול בין היעדים המופלאים של העיירה סינטרה.

 

העיירה סינטרה – על קצה המזלג

 

סינטרה (Sintra) היא העיירה המערבית ביותר באזור הדרומי של פורטוגל, ממש מערבה מליסבון (כ – 30 ק”מ). העיירה ממוקמת במתחם רשות מקומית בעלת אותו שם, בו מתגוררים כחצי מליון תושבים. כבר בתקופת ימי הביניים, הפך האזור מרכז רוחני ודתי, ובהמשך, לאור רעידות האדמה שפקדו את האזור ההררי של פורטוגל, הגיעו אל אזור החוף השליו בדרום מערב המדינה כל אנשי האצולה ובני המלוכה דאז, בנו בה את ארמונותיהם ואחוזותיהם, והפכו אותה עיירת אצולה מקומית.

 

העיירה סינטרה מפורסמת – ואף, כאמור, הוכרזה כאתר מורשת עולמית – בזכות שפעת האחוזות, הארמונות והמבצרים הייחודיים שלה, אשר חלקם בנוף אורבני – וחלקם טובלים בירוק הנוף המיוער שמסביב לאזורים הבנויים שבה.

 

הנה כמה מהמבנים והארמונות של העיירה:

 

מן המאה השמינית – מצודת המורים

 

מעל הנוף ההררי המקיף את העיירה, במרחק כעשרים דקות טיפוס רגלי, תמצאו את המצודה המרהיבה אשר נבנתה על ידי המורים במאות השמינית והתשיעית. במהלך ההיסטוריה נשרף חלק מן המבנה, והמלך פרדיננד שחזר אותו במהלך המאה ה – 14. ניתן לבקר בתוך המצודה (בתשלום), ולהתרשם מחדרי המגורים של בני המלוכה אשר גרו בה לאורך השנים, כמו גם מעשרות פריטי אמנות המעטרים את קירות הארמון. הנוף הנשקף מבין חומות המצודה הוא עוצר נשימה – תוכלו להשקיף ממש על כל העיר.

 

מן המאה ה – 14 – הארמון הלאומי של סינטרה

 

כבר במאה ה – 14 נבנה הארמון כמשכן למלך פורטוגל, אולם מאז עוצב פעמים רבות ונבנו בו אגפים נוספים – ומכאן מראהו האקלקטי מבחינה אדריכלית. סיפור מעניין על הארמון – תמצאו באחד מחדריו הרבים תקרה מעוטרת במעל 130 עורבים, ולכל עורב הכיתוב הלטיני Por Bem, או בעברית מדוברת – “בשביל הכיף”. האגדה מספרת, כי המלכה פיליפה אשר התגוררה בארמון עם בעלה ג’ואו הראשון, תפסה אותו בחברת אחת מנערות הארמון. על מנת לפייס אותה, יצר את תקרת הארמון ובה הכיתוב שנועד לספר לגבירה, כי לא היה רגש מעורב בעניין…

 

מאמצע המאה ה – 19 – הארמון הלאומי פנה

 

במעלה הגבעה של סינטרה, בגובה של כחצי קילומטר, תמצא את אחד הארמונות המדוברים של העיירה. הוא נראה כמו טירה מתוך סרט מצויר, והוא עשוי צבעים וחומרים רבים – חלקם מקורם ביבשה, וחלקם מן הים. במקום בו עומד כיום הארמון, נבנו בעבר מנזרים ובתי תפילה מרובים, ממש על פסגת ההר. בתקופת המלך מנואל הראשון, נבנה במקום מנזר הירונימוס.

 

בתחילת המאה ה – 19, כך מתואר, נהרס המבנה כמעט כליל, בעיקר בשל רעידות אדמה שהיו אופייניות באותה תקופה לאזורים ההרריים של פורטוגל. המבנה ננטש, והשנים החלו להראות בו את אותותיהם.

 

בתחילת המאה ה – 19 הגיע למקום המלך פרדיננד השני, ונפש האמן שבו זיהתה מיד את הפוטנציאל במקום. הוא רכש את הריסות המבנה, בנה מעליהן את ארמונו, ואף הפך את מאות הדונמים המקיפים את המבנה לפארק ירוק ומרתק.

 

באזור של סינטרה – לא רק ארמונות

 

עוד המלצה חמה לביקור שהוא אמנם לא בעיירה עצמה, אולם הוא בתוך המחוז – הוא המגדלור בעיירה קאבו דה רוקה, שאם לא די בכך שמדובר בעיירה הכי מערבית, וגם כמעט הכי דרומית בכל היבשת, המגדלור (הפעיל) שבה, הממוקם על צוק הנישא לגובה של כ – 150 מטרים מעל פני הים – מציע נוף פראי, בראשיתי, סוער וייחודי של היבשה והים. לא בכדי כתבו משוררים על המקום הזה – שהוא המקום בו הארץ מסתיימת והים מתחיל.

 

לסיכום

 

הביקור בסינטרה הוא ללא ספק הרבה יותר מאשר ביקור בארמון זה או אחר. האווירה והטיול ברחובות העיירה מחזיר את המבקרים במקום אחורה, לזמנים אחרים לחלוטין בהיסטוריה, ומאפשר “קפיצה” לעולם פשוט וקדום יותר – והצצה אל תוך אורחות חייהם של האצילים, המלכים ובני משפחות האצולה הרבים אשר חיו בעבר במקום. לצד נופים מרהיבים של ים ושל טבע, מסעדות נהדרות ומקומיים מסבירי פנים – מובטח לכם טיול ייחודי, מפתיע ומהנה.

אולי גם לכם מגיעה אזרחות פורטוגלית?

בדקו זכאותכם עכשיו

מהם שמות המשפחה וארצות המוצא של משפחתך?

מצד האב


מצד האם


בדוק זכאות