בלוג

נבחרת פורטוגל בכדורגל – סלסאו דה קיינש

 

נבחרת הכדורגל הלאומית של פורטוגל הוקמה בשנת 1921 ונכון לחודש יוני 2018 היא נחשבת לנבחרת הלאומית הרביעית בטיבה בעולם על פי דירוג פיפ”א. אז נכון, דרוג פיפ”א טומן בתוכו שיטת ניקוד שמתחשבת בתוצאות של משחקי ידידות ומוקדמות, אבל גם במדד היכולת האובייקטיבית על פי צופה הכדורגל הסביר, ניתן לקבוע באופן חד משמעי שפורטוגל היא אחת הנבחרות המובילות בעולם. יחד עם זאת, הנבחרת הפורטוגלית סבלה מבצורת הישגים וחוסר יכולת לייצר שחקנים מובילים במשך תקופה ארוכה מאוד, כך שניתן לחלק את תקופות הזוהר של הנבחרת לשניים: שנות ה-60 ותחילת שנות ה-2000 עד עצם היום הזה.

אי אפשר להזכיר את הנבחרת הפורטוגלית ולא להתייחס לשחקן הכי גדול ולבטח המפורסם שלה בכל הזמנים כריסטיאנו רונאלדו האגדי. רונאלדו משחק במדי הנבחרת משנת 2003, ובאופן בלתי מפתיע הוא גם קפטן הקבוצה ומלך השערים שלה בכל הזמנים עם 85 כיבושים ב-154 הופעות. רונאלדו הוא הגדול מכולם, אבל הוא שאב השראה משושלת כדורגלנים פורטוגלים שהגיעו לצמרת העולמית וכל זאת בהינתן אוכלוסייה שמונה מעט יותר מ-10 מיליון איש, מספר נמוך משמעותית מאימפריות כדורגל דוגמת צרפת, ספרד וגרמניה.

ההישג הכי גדול של הנבחרת התרחש לפני שנתיים כאשר נבחרת פורטוגל זכתה בטורניר יורו 2016 והגיעה למונדיאל 2018 כאלופת אירופה.
מונדיאל 2018 התחיל בסערה עבור החניכים של פרננדו סנטוס (המאמן הלאומי) עם הופעות טובות בשלב הבתים שכלל את הנבחרת המעולה של ספרד, אך יחד עם זאת המונדיאל הסתיים במפח נפש כאשר הנבחרת הודחה בשמינית הגמר על ידי אורוגוואי.
ערכנו עבורכם סקירה אודות נבחרת פורטוגל, אשר תאפשר לכם להכיר אותה קצת יותר טוב ולהבין מה המקור ממנו מדינה קטנה וצנועה מצמיחה כישרונות כדורגל שנחקקו בזיכרון הקולקטיבי:

היסטוריה על קצה המזלג
נבחרת פורטוגל הוקמה לפני כמעט 100 שנה. המשחק הבינלאומי הראשון שלה היה נגד ספרד בנובמבר 1921, בו היא הפסידה 3-1. כאמור, ההישג המרשים ביותר של הקבוצה הוא ללא ספק הזכיה בגביע אירופה בשנת 2016. הישגים נוספים ראויים לציון הם מקום שלישי במונדיאל 1966 (המונדיאל הראשון בו השתתפה), לאחריו הנבחרת נמנעה מלהביא הישגים משמעותיים עד לפריחתו של דור הזהב של שנות ה-90, שקצר מקומות מכובדים בטורניר יורו בשנת 1996 (הודחה רק ברבע הגמר), יורו 2000 (הודחה רק בחצי הגמר), יורו 2004 (שנערך בפורטוגל)  אליו הגיעה הנבחרת לגמר, אבל הפסידה ליוון 1-0. במונדיאל 2006 נעצרה הנבחרת בחצי הגמר, ביורו 2008 הודחה על ידי גרמניה ברבע הגמר, וביורו 2012 הודחה רק בחצי הגמר על ידי ספרד, בדו קרב בעיטות עונשין. ביורו 2016 העפילה נבחרת פוטוגל לגמר מול צרפת המארחת. רונאלדו נפצע בדקה ה-25 וירד מן המגרש, כשבתום תשעים דקות התוצאה הייתה 0-0 – אולם בהארכה הבקיע החלוץ אדר את שער הניצחון, שהעניק לנבחרת פורטוגל את גביע אירופה בפעם הראשונה בתולדותיה.

כוכבי הנבחרת

האגדה סביב הכישרונות הפורטוגלים מתחילה בחלוץ האגדי, הנחשב לאחד משחקני הכדורגל הטובים ביותר בכל הזמנים – אואזביו דה סילבה פרירה, הידוע בכינויו “הפנינה השחורה” (וגם- “היהלום השחור” ו”הפנתר השחור”). אאוזביו נולד ב-1942במוזמביק, בתקופה בה הייתה מושבה פורטוגלית. הוא היה נער עני ששיחק כדורגל עם חבריו תוך ששתי אבנים מסמנות את השער. מנקודת פתיחה מאתגרת זו צמח שחקן שהוביל את הקבוצות בהן שיחק לקטיפת תואר אחר תואר. אל נבחרת פורטוגל הצטרף ב-1961 והיה מלך השערים של מונדיאל 1966. אך אאוזביו נאלץ לחדול מלשחק כדורגל מקצועי כבר בגיל 32, בעקבות פציעה חמורה בברך.

הנקודה הבאה בה דברי הימים של הכדורגל נצבעו בצבעי הבורדו-ירוק התרחשה בשנות התשעים, אשר נחשבו לתור זהב עבור נבחרת פורטוגל. בעת הזו שיחקו במדי הנבחרת שחקנים דוגמת פיגו (השחקן היקר בעולם נכון לשנת 2000 וזוכה בתור כדורגלן השנה בעולם ב-2001), פאולטה (מלך השערים של נבחרת פורטוגל עד להופעתו של רונאלדו) ורוי קושטה (מהקשרים הטובים בעולם ששיחק בקבוצת הפאר מילאן). בתחילת שנות ה-90 הפכה נבחרת פורטוגל לנוער לשם דבר, נבחרת נוער טובה היא הבטחה לעתיד מזהיר לנבחרת הבוגרת ואכן הקבוצה רשמה הישגים מרשימים במהלך העשור הראשון של שנות ה-2000 והפכה אלופת אירופה ב-2016.

נבחרת פורטוגל הפגינה ביצועים טובים וזכתה במקום שלישי בטורניר גביע הקונפדרציות 2017, אליו העפילה בזכות הזכיה בגביע אירופה ב-2016.  בגביע הקונפדרציות משתתפות 6 האלופות היבשתיות – הזוכה בגביע אירופה, זוכת גביע אסיה, המחזיקה בגביע אמריקה הדרומית, אלופת אמריקה הצפונית, המחזיקה בגביע אפריקה לאומות והזוכה בטורניר ליגת האלופות האוקיאנית (מדינות אוקיאנה, כולל אוסטרליה, ניו זילנד ופיג’י. גם נבחרת ישראל השתתפה בטורניר זה בתקופות בהן הוחרמה על ידי מדינות רבות באסיה).

אוהדים מכל רחבי העולם למדו לצפות ולקבל מנבחרת פוטוגל כדורגל מן הרמה הגבוהה ביותר. סימנים רבים מעידים כי העתיד טומן בחובו הישגים מרשימים לנבחרת, במיוחד לאור ההופעה המרשימה במונדיאל 2018 (על אף האכזבה), בה לצד רונאלדו צצו כישרונות חדשים דוגמת גונזלו גדש וברנרדו סילבה, מה שמבשר שהמסורת והרגעים של הכדורגל הפורטוגלי נמצאים כאן בכדי להישאר. זו הסיבה שפורטוגל נחשבת לאחת הנבחרות המסקרנות ביותר בעולם כיום, המציעה סיבות רבות להכירה ולהמשיך לעקוב אחריה.

אולי גם לכם מגיעה אזרחות פורטוגלית?

בדקו זכאותכם עכשיו

מהם שמות המשפחה וארצות המוצא של משפחתך?

מצד האב


מצד האם


בדוק זכאות