בלוג

מוסיקת פאדו – מוסיקה פורטוגזית לנשמה

 

מוסיקת פאדו, מוסיקת נשמה פורטוגלית

פורטוגל היא ארץ קסומה המושכת אליה תיירים מכל רחבי העולם. מוסיקת פאדו היא ייחודית לפורטוגל ובילוי ערב ב”בית פאדו” הוא חוויה מומלצת לכל מי שמבקר בפורטוגל בכלל ובעיר הבירה ליסבון בפרט (קחו בחשבון שצריך להזמין מקום זמן רב מראש, במיוחד בעונות החמות).
היום בבלוג מצאנו בשבילכם כמה עובדות מעניינות על מקורות מוסיקת פאדו, מאפייניה, זמרות מפורסמות שהפכו סמל המזוהה עימה, ומה מקור הקסם של המוסיקה הזו?

סגנון מוסיקלי המבטא געגוע ומבכה גורל מר
שמה של מוסיקת פאדו נגזר מן המילה הלטינית “Fatum” שפירושה “גורל” (Fate באנגלית). כיום סגנון מוסיקלי זה מזוהה באופן חד משמעי עם פורטוגל, אולם מקורותיה אינם ברורים דיים כדי לקבוע אם כך היה מאז ומתמיד. רבים טוענים כי מוסיקת פאדו התפתחה במאה ה-15, תוך שהיא מאפשרת לנשים פורטוגליות להביע געגועים לאהוביהן אשר יצאו להפליג כימאים על ספינות מפרשים ולא ניתן לדעת מה עלה בגורלם, האם ומתי ישובו. אחרים מזהים במוסיקת פאדו שורשים מתרבות המורים, אשר עזבו את פורטוגל במאה ה-13.
מוסיקת הפאדו המקורית עוסקת כולה בביכוי גורל מר, חלומות בלתי מוגשמים, אהבה טרגית ומוות, אולם כיום ישנן גם יצירות פאדו מלנכוליות פחות, לעיתים אפילו עליזות והומוריסטיות.

שתי גיטרות וזמרת
ביצוע מסורתי של מוסיקת פאדו נעשה בהרכב של שתי גיטרות וזמרת אחת, אם כי ישנם גם זמרי פאדו. אמנים המבצעים מוסיקת פאדו מכונים “פאדישטה”, וביניהם כמה זמרות מפורסמות אשר אחראיות להפצת סגנון מוסיקלי זה אל מחוץ לגבולות פורטוגל. אחת הגיטרות המלוות היא גיטרה קלאסית, ואילו השנייה היא גיטרה פורטוגלית – גיטרה בעלת 12 מיתרים.
כאמור, כיום סגנון הפאדו כבר אינו מוגבל לאופי המלנכולי וההרכב המסורתי הנ”ל, מאחר וכפי שאמרנו, ישנם שירי פאדו שאינם מרירים ואפילו כאלה שבכוחם לעורר שימחה. מבחינת ההרכבים המנגנים – ייתכן שילוב של כלי נגינה נוספים (עד כדי תזמורת ממש), בדרך כלל אלה כלים אקוסטיים בלבד, השירה עדיין מבוצעת עלפי רוב בקול בודד או בצמד.

העולם מתוודע אל מוסיקת פאדו
מקורות הפאדו אמנם מצויים אי שם במאות הראשונות של האלף שעבר, אולם רק בתחילת המאה ה19 החל ביצוע רחב היקף של מוסיקה זו בליסבון. בתקופה זו גם הוקמו בתי הפאדו הראשונים.

למעשה, כיום מקובל לחלק מוסיקת פאדו לשני זרמים – הסגנון של ליסבון וסגנון המוסיקה “פאדו קוימברה”, אשר מקורה באוניברסיטה שבעיר קוימברה.
כיום פועלים בליסבון מעל למאה בתי פאדו, מהם כמה שקנו לעצמם שם עולמי (כגון Esquina de Alfama, Tasca do Chico,  Fado em Si ועוד). בבית פאדו מגישים בדרך כלל גם מזון ומשקה כך שניתן לבלות בהם ערב בסגנון ארוחה ומופע.

הזמרת עמליה רודריגז הפכה מוכרת כמלכת הפאדו, כאשר בין השנים 1950 – 1970 החלו רבים מאזינים לה גם מחוץ לגבולות פורטוגל. עוד זמרות פאדו מפורסמות הן טרזה סלגיירו המשלבת פאדו עם מוסיקת פולק (מוסיקה עממית, באנגלית – “”Folk music) והזמרת מריזה, אשר שרה בטקס הפתיחה של אולימפיאדת אתונה (2004) שיר פאדו בדואט עם הזמר המפורסם סטינג.

 

לא לוותר על ביקור בבית פאדו, רצוי בליסבון
למעשה, יכול להיות נחמד להאזין למוסיקת פאדו עוד לפני תחילת הטיול בפורטוגל. היכרות עם המוסיקה שכה מאפיינת מדינה זו תשמש רקע, תיצור אצלכם ציפייה ותעצים את חווית הביקור במדינה עצמה.
בכל מקרה, כאשר אתם בפורטוגל, אל תוותרו על בילוי ערב בבית פאדו. ליסבון כלולה במסלול של רוב הישראלים המטיילים בפורטוגל ולכן שריינו לכם אחד הערבים בהם תשהו בעיר זו, בירתה של פורטוגל, והזמינו מקומות מראש לאחד מבתי הפאדו המומלצים. יש לציין שחשוב מאוד להזמין מקום זמן רב מראש, רצוי אפילו עוד לפני היציאה לטיול, שכן תתקשו למצוא בית פאדו איכותי שיוכל לארח אתכם בהתראה קצרה.

הבילוי בבית פאדו כולל על פי רוב ארוחת ערב אשר תזמינו מן התפריט במקום, והופעה של להקת פאדו מסורתית אותנטית בה זמרת ושתי גיטרות. לעתים, יופיע צמד של זמרת וזמר וייתכן שלשתי הגיטרות יתווספו כלי אקוסטיים נוספים, כלי הקשה, גיטרות נוספות ואפילו כלי נשיפה.

אם מוסיקת הפאדו תפסה אתכם במיוחד תוכלו להרחיב את היכרותכם עימה באמצעות ביקור במוזיאון הפאדו בליסבון כמו גם בבית עמליה רודריגז שגם הוא משמש כיום כמוזיאון להנצחת חייה של הזמרת המפורסמת עצמה והתרבות אשר התפתחה סביב מוסיקת הפאדו בכלל.

אולי גם לכם מגיעה אזרחות פורטוגלית?

בדקו זכאותכם עכשיו

מהם שמות המשפחה וארצות המוצא של משפחתך?

מצד האב


מצד האם


בדוק זכאות