בלוג

מגורשי ספרד ופורטוגל – סיפור עצוב בהמשכים

ממש בסוף המאה ה – 15, בסביבות השנים 1492 – 1494, נרשמו ברחבי עולם מספר אירועים היסטריים, שישנו את הדמוגרפיה למשך שנים רבות. אחד האירועים הללו, היה גירוש יהודי ספרד בשנת 1492, ולאחריו גירוש יהודי פורטוגל בשנת 1496. מה הביא לגירוש היהודים מספרד ופורטוגל? כמה יהודים גורשו, ומה היו תוצאות הגירוש? על כך ועוד – לפניכם

הרקע – מי שלא מוכן להמיר את דתו, מתבקש לעזוב את חצי האי האיברי בתוך שלושה חודשים

1,500 שנים חיו יהודים בקהילות עשירות בספרד ובפורטוגל. בשנת 1479 עלו לשלטון מלך ומלכה חדשים, הם המלך פרדיננד השני, מלך אראגון; והמלכה איזבלה הראשונה, מקסטיליה. בסמוך לעלייתם לשלטון החליטו כי האינקוויזיציה, אשר היתה “הרשות המבצעת”, מוסד חקירות אכזר שפעל בשם הכנסייה הקתולית והשתמש בעינויים אכזריים על מנת למגר בני דתות שונות מן המדינה, תהפוך כפופה לבית המלוכה (במקום גוף שפעל מטעם הכנסייה). התוצאה היתה החמרה משמעותית של הפעולות שננקטו כנגד מי שאינו קתולי – ובפרט היהודים.

כבר קודם לחתימה על צו הגירוש, חוו מי שאינו קתולי, ובפרט היהודים, החרפה משמעותית בהגבלות ובשנאה שחוו בספרד. בשנת 1391, כעשר שנים טרם החתימה על צו הגירוש של יהודי ספרד, התחוללו פרעות ומעשי טבח בכל רחבי ספרד, אשר גרמו ליהודים רבים להמיר את דתם לנצרות כבר אז.

בתאריך ה – 13.3.1492, נחתם בידי המלך והמלכה צו המאשר את גירושו מתחומי ספרד של כל יהודי שבחר שלא להמיר את דתו לנצרות הקתולית. הצו שנחתם אפשר ליהודים בדיוק שלושה חודשים של פרידה והתארגנות, ואסר על היהודים לשאת איתם החוצה מהמדינה דברי ערך, תכשיטים, כסף וזהב. היהודים לקחו איתם רק חפצים מועטים. כל רכושם, אדמתם, בתיהם ואף בתי הקברות יהודיים – הפכו שטחים ציבוריים ורכוש של בית המלוכה.
כ – 200,000 יהודים עזבו את ספרד בעקבות הגירוש, מעל מחצית מן היהודים שגורשו בחרו לעבור למדינה השכנה פורטוגל – רק כדי לגלות פחות מארבע שנים לאחר מכן, שהגירוש מגיע גם לשם וכי עליו להיעקר בפעם השנייה מביתו. יהודים נוספים בחרו לעזוב את ספרד לכיוון מדינות אפריקה, תימן, וחלק קטן אף עלה אז, במסע מפרך, לארץ ישראל.

1496 – המלך והמלכה מכים שנית, גירוש יהודי פורטוגל

מעל 100,000 יהודים אשר נאלצו לעזוב את ביתם במהלך גירוש יהודי ספרד, עברו לפורטוגל בחלקה המזרחי, הגובל עם ספרד. ארבע שנים לאחר מכן, הומלך בפורטוגל מלך חדש אשר ביקש להינשא לבית של מלכי ספרד פרננדו ואיזבל, אשר ביקשה להתנות את הנישואים בגירוש יהודי פורטוגל. מפאת העובדה שהיהודים היוו כ – 15% מאוכלוסיית פורטוגל הכללית, הגירוש מפורטוגל היווה זעזוע משמעותי למבנה המדינה ולתפקודה. על כן, גירוש פורטוגל היה גירוש כוחני יותר מזה שקדם לו, בספרד. למשל, האינקוויזיציה בפורטוגל נהגה לחטוף ילדים יהודים מביתם דרך קבע, ולהטבילם לנצרות בכפייה. בשנת 1497, בדיוק שנה לאחר החתימה על צו הגירוש של יהודי פורטוגל, רוכזו יהודי פורטוגל במרמה באזור ליסבון ונכפה עליהם להמיר את דתם לנצרות. היהודים אשר דתם הומרה בכפייה לנצרות בפורטוגל, נקראו אנוסי פורטוגל. רק מיעוט מיהודי פורטוגל הצליח לעזוב את פורטוגל.

לאחר הגירוש

ההערכות הן שבין 300,000 לכמעט מיליון יהודים גורשו מספרד, פורטוגל ובשנת 1498 גם מממלכת נווארה, והערכות דרמטיות יותר מדברות אף על יותר משני מיליוני יהודים. מרבית היהודים היגרו לארצות: אלג’יר, אמריקה (שהתגלתה על ידי כריסטופר קולומבוס זמן קצר מאוד טרם הגירוש), מצרים, לוב, צרפת, הולנד, גרמניה, מרוקו, תימן, ומדינות נוספות. מוערך כי כ – 50,000 יהודים המירו את דתם וכי מספר דומה של יהודים נפטר בדרך החתחתים, שנעשתה לא פעם רגלית, אל המדינה החדשה.

סיפורים רבים סופרו על יהודים אנוסי ספרד, אשר למראית עין המירו את דתם אולם בסתר שמרו על מנהגי היהדות לאורך שנים רבות. רק בשנת 1869 בוטל צו הגירוש ויהודי ספרד הוזמנו לחזור לארץ ממנה הוגלו. לפני כשנתיים, בשנת 2014, חוקקה ממשלת ספרד חוק חדש המאפשר לצאצאיהם של מגורשי ספרד לקבל אזרחות ספרדית בהצגת הוכחות למקורם מספרד באמצעות שמות משפחה או עדויות למורשת מספרד, לצד האזרחות שבה הם מחזיקים, בשנת 2015 לא איחרה גם שכנתה פורטוגל לחוקק חוק דומה המאפשר לצאצאי הגירוש לשוב הביתה, ולקבל את האפשרות להוציא אזרחות פורטוגלית למי שיוכל להוכיח את קרבתו המשפחתית למגורשים.

אולי גם לכם מגיעה אזרחות פורטוגלית?

בדקו זכאותכם עכשיו

מהם שמות המשפחה וארצות המוצא של משפחתך?

מצד האב


מצד האם


בדוק זכאות