בלוג

לחיות בפורטוגל כיהודי

הקהילה היהודית בפורטוגל מונה כיום כ-1000 אנשים בקירוב, אך ליהדות בפורטוגל ישנה היסטוריה ארוכה המתועדת החל מהקמת ממלכת פורטוגל במאה ה-12, בה כבר התקיימו קהילות יהודיות משגשגות בעיר ליסבון וביישובים נוספים, והשלטון הפורטוגזי הכיר בתרומתם של היהודים לכלכלה ולפיתוח הממלכה.

ואכן, במהלך המאות הבאות היהודים תרמו רבות להצלחת פורטוגל ולהגעתה לתור זהב, בו התרחשו גילויי יבשות חדשות וכיבושן. עד לתחילת המאה ה-14 אוכלוסיית פורטוגל מנתה מעל 200 אלף יהודים, אשר היוו חמישית מכלל אוכלוסיית פורטוגל דאז. מאז, ידעה יהדות פורטוגל קשיים רבים, אך את שרידיה של אותה קהילה יהודית מפוארת ניתן למצוא בפורטוגל עד היום.

 

אף על פי שכיום הקהילה היהודית בפורטוגל אינה גדולה במיוחד, המודעות הפורטוגזית לתרומתם של היהודים להתפתחותה ולעוול שנעשה להם עולה בהתמדה – ניתן לראות ראיות לכך בדמות בתי עסק כגון מסעדות, מלונות ויצרני מזון אשר מציעים מוצרים כשרים. בהמשך המאמר תוכלו למצוא אתרי מורשת יהודיים אשר מומלץ לבקר בהם, כמו גם פתרונות מזון והארחה כשרים שיקלו על חייהם של שומרי הכשרות בפורטוגל.

אתרים יהודיים מרכזיים בפורטוגל

טומאר (Tomar) – טומאר היא אחת הערים העתיקות ביותר בפורטוגל, ושימשה כמרכז של מסדר האבירים הטמפלרים בפורטוגל. בלב העיר העתיקה בטומאר ניתן למצוא את בית הכנסת העתיק ביותר בפורטוגל, אשר בנייתו החלה ב-1430. בית הכנסת המפואר שופץ, וכיום הוא פתוח למבקרים ומשמש כמוזיאון המציג מגוון חפצי יודאיקה.

בלמונטה – העיירה הציורית בלמונטה היא מקום משכנה של קהילת יהודים אנוסים גדולה, אשר שמרה בחשאי על יהדותה במשך 500 שנים, עד שהתגלתה ב-1992. בעיירה ניתן למצוא בית כנסת ומוזיאון ולהינות מיין ושמן זית כשרים המיוצרים בעיירה.

פורטופורטו היא העיר השנייה בגודלה בפורטוגל אחרי ליסבון, והיא נחשבת לבירתה הצפונית. בפורטו ישנם רבעים יהודיים, ובית הכנסת כדורי המרכז סביבו את הקהילה היהודית במקום, כמו גם את צאצאי האנוסים שהחלו לחזור ליהדות.

קשטלו דה וידה (Castelo De Vide) – עיירה הממוקמת סמוך לגבול המזרחי עם ספרד, חיים בה עד היום צאצאי האנוסים. בעיירה נמצא ה-“ג’ודריה” (Judaria), רובע יהודי עתיק ומרשים ובו בית כנסת מימי הביניים המשמש כיום כאתר היסטורי וכמוזיאון. בית הכנסת מפורסם הודות לעובדה שב-1989 נשיא פורטוגל דאז, ד”ר מריו סוארז, התנצל בו בפני יהודי פורטוגל על הסבל שנגרם להם לאורך הדורות.

ליסבון – עיר הבירה של פורטוגל שימשה לאורך הדורות כמרכז הקהילה היהודית במדינה, וניתן למצוא בה כיום רבים מאתרי המורשת היהודית ההיסטוריים. ברובע אלפאמה, למשל, הרובע העתיק ביותר בעיר, נמצא רובע אלפאמה היהודי, ובו נמצא רחוב היהודים (Rua Judiaria). אתר נוסף הוא בית הכנסת “שערי תקווה”, אשר עוצב על ידי אחד האדריכלים הגדולים של אותה התקופה, מיגל ונטורה טרה, ופתח את שעריו ב-1904. בית הכנסת שימש מקום מחסה בזמן מלחמת העולם השנייה עבור אלפי יהודים שעברו דרך פורטוגל.

 

אוכל כשר בפורטוגל

ברשת

תוכלו למצוא בחיפוש קצר ברשת סופרמרקט אינטרנטי כשר, אשר מציע משלוחים בכל רחבי אירופה – כמו גם לפורטוגל.

ליסבון

בליסבון, עיר הבירה, תוכלו למצוא בתי הארחה אשר מציעים ארוחות כשרות, סעודות בשישי-שבת ובחגים ואפילו טייק-אווי! כמו כן, תמצאו סופרמרקטים, מסעדות ואף בשלנים פרטיים המתמחים בבישול אוכל כשר.

שימו לב כי כעיר בירה ליסבון מציעה מגוון רב של סוגי מסעדות שונים, כגון מסעדות צמחוניות – אשר עשויות להתאים גם לשומרי כשרות ומסורת.

פורטו
גם בפורטו תוכלו למצוא מסעדה של אב ובן ישראלים, בה מגישים מאכלים ישראליים כמו פלאפל, חומוס, שקשוקה, סביח ומטעמים נוספים.

הוטל דה מוזיקה (Hotel da Música) – המלון, המעוצב בהשראה מוזיקלית, הוא גם המלון הכשר היחיד בפורטוגל, ובו מסעדה כשרה וחנות למוצרי מזון כשרים.

אולי גם לכם מגיעה אזרחות פורטוגלית?

בדקו זכאותכם עכשיו

מהם שמות המשפחה וארצות המוצא של משפחתך?

מצד האב


מצד האם


בדוק זכאות