בלוג

יהודים פורצי דרך מפורטוגל

סיפורה של יהדות פורטוגל הוא סיפור המשלב שמחה ועצב, הצלחה ושגשוג עם פחד ורדיפה, ונסיקה לגבהים כנגד כל הסיכויים. כאלו הם סיפוריהם של שלושה יהודים הפורטוגזים אשר הצליחו להעפיל לרום המעלה על אף מוצאם המפוקפק כיהודים אנוסים, ולקנות לעצמם שם עולם בזכות כישרונותיהם המיוחדים.

 

רפואה – ד”ר רודריגו לופז

ד”ר רודריגו לופז היה רופאה האישי של אליזבת’ הראשונה מלכת אנגליה. הוא נולד בשנת 1525 בקראטו, פורטוגל, למשפחת יהודים אנוסים. לאחר שסיים את סיום לימודי הרפואה, בשנת 1544, הוא נחשד בקיום מצוות היהדות בסתר, ונאלץ לעזוב את פורטוגל מפחד האינקוויזיציה. ד”ר לופז נדד ברחבי אירופה, עד שהגיע ללונדון – ושם מונה כרופא הראשי של בית החולים סנט ברת’ולומיו, בו טיפל בתושבי לונדון המכובדים, ובמקביל פתח מרפאה אשר הפכה תוך זמן קצר למצליחה מאד. בשנת 1586 מונה לרופא האישי של מלכת אנגליה, ותוך זמן קצר הפך גם לאיש סודה. אף על פי ששימש את המלכה באופן מסור, ודאג לבריאותה של המלכה המבוגרת גם בתנאי החורף הקשים אשר רבים נפלו בו למשכב, ד”ר לופז הואשם בבגידה. בסופו של דבר, הודות למאמציהם של אויבים שעשה לו בחצר המלוכה, ד”ר לופז נשפט, ולאחר שלושה חודשי מאסר הוצא להורג בפומבי. מלכת אנגליה, ככל הנראה, לא האמינה באשמתו של רופאה, ולכן דחתה את ביצוע גזר הדין ככל שיכלה. בנוסף, השיבה למשפחתו של ד”ר לופז את כל רכושו, בניגוד לנהוג, ואף מימנה את לימודיו של בנו באוקספורד. יש המשערים כי ד”ר לופז שימש השראה לדמותו של שיילוק במחזה של שייקספיר – “הסוחר מוונציה”, אשר נכתב זמן קצר לאחר משפטו של לופז ב-1596.

 

תרבות – אנטוניו ז’וזה דה סילווה

אנטוניו ז’וזה דה סילווה היה מחזאי סאטירי מבריק, ונחשב לאבי התיאטרון הקומי הפורטוגזי. הוא נולד בברזיל בשנת 1705 למשפחת אנוסים מצליחה, ובני משפחתו עבדו במגוון מקצועות חופשיים וצברו הון ומוניטין, כמו גם אביו, אשר היה בעל משרד עריכת דין משגשג. האידיליה הגיעה לקיצה כאשר בית המשפט של האינקוויזיציה האשים את אמו כי היא מקיימת את מצוות היהדות בסתר. בעקבות האשמות אלו נשלחה להישפט בפורטוגל, ובעקבותיה עברו לפורטוגל בעלה ושלושת ילדיה, ביניהם אנטוניו. אם המשפחה סבלה את עינויי האינקוויזיציה, אך שוחררה בסופו של דבר מבלי לספוג את מלוא נחת זרועו של האוטו דה פה. אב המשפחה שב לעסוק בהצלחה בעריכת דין, וכך התאפשר לו לשלוח את אנטוניו ללימודי עריכת דין באוניברסיטת קואימברה. בשנת 1726, נאסרו אנטוניו ואמו, ואנטוניו נלקח לחקירה אשר כללה עינויים ושבירת אצבעות, והותירה אותו נכה למחצה. לאחר שהודה בטעויותיו ו – “חזר בתשובה”, שוחרר לחופשי. לאחר מכן אנטוניו הצטרף למשרד עריכת הדין של אביו. תפקידו כעורך דין, בין היתר, חשף אותו לנבכי החברה המושחתת והנבערת. בתקופה זו דה סילווה כתב רבים ממחזותיו הסאטירים וקנה לעצמו שם של המחזאי המצליח בתקופתו, והוא כונה בשם “היהודי”. אך גם חייו של דה סילווה תמו באורח טרגי – בשנת 1737 נעצר על ידי שלטון האינקוויזיציה באשמת התייהדות, וכעבור שנתיים הועלה על המוקד. שמו של דה סילווה מוכר עד ימינו בתיאטרון הפורטוגזי, ואין ספק כי אם היו ניתנות לו שנים רבות יותר להשחיז את כשרונו הסאטירי והקומי, היה מגיע אף רחוק יותר.

 

פילוסופיה – אוריאל דה קוסטה

אוריאל ד’קוסטה נולד בפורטו, פורטוגל בשנת 1585 בשם גבריאל דה קוסטה, למשפחת אנוסים עשירה ומכובדת. את שנות ילדותו וצעירותו בילה בנעימים בחיק הדת הקתולית, סיים בהצלחה לימודי עריכת דין וזכה לעבוד כגזבר בכנסיית עיר הולדתו – משרה אשר נחשבה מכובדת ונחשקת. אף על פי שכלפי חוץ דבר לא הטריד את שלוות חייו הנוחים, בתוכו לא ידע מנוחה ולא רווה נחת. דה קוסטה לא מצא בדת הקתולית מזור לנפשו, ולאחר שלמד על עברה היהודי של משפחתו, החל לחקור את התנ”ך – הברית הישנה, בה מצא אמת אשר דיברה ללבו. בעקבות גילויים אלו עבר יחד עם חלק מבני משפחתו לאמסטרדם, בה חיה קהילה גדולה של אנוסים לשעבר, אשר חזרו לחיק היהדות בגלוי. אך לתדהמתו מצא כי חברי קהילה זו ורבניה אינם נוהגים לפי דברי התורה, כפי שהוא הבינם. דה קוסטה יצא נגד הפרקטיקה הרבנית דאז, בעל פה ובאמצעות כתבי תביעה נגד הממסד הדתי. כתוצאה מכך דה קוסטה הוחרם על ידי הקהילה היהודית וחי בבדידות גמורה, כמנודה, כאשר אפילו על אחיו נאסר לדבר עימו, למכור לו דברי מאכל כשרים וכיוצא בכך. דה קוסטה עבר שתי תקופות חרם כאלו, ולאחר כל אחת מהן “חזר בתשובה”. בפעם השניה נערך לו טקס משפיל במיוחד, שכלל הלקאה בשוט ושכיבה על מפתן בית הכנסת, כאשר כל חברי הקהילה דורכים על גופו בתורם. לאחר מכן הוא כתב את ספרו “דוגמת חיי אדם” והתאבד בירייה לראשו באמצע הרחוב. הקהילה היהודית ורבניה הוכיחו עצמם כחסרי רחמים כמו החברה הנוצרית ממנה ברח דה קוסטה, אך בסופו של דבר שמו שלו יישאר לנצח בדפי ההיסטוריה, כהוגה ופילוסוף יהודי פורץ דרך.

אולי גם לכם מגיעה אזרחות פורטוגלית?

בדקו זכאותכם עכשיו

מהם שמות המשפחה וארצות המוצא של משפחתך?

מצד האב


מצד האם


בדוק זכאות