בלוג

יהדות פורטוגל – על ההיסטוריה, האסונות, והעוצמות בעבר ובהווה

אחת הקהילות המרשימות של יהדות הגולה בתחילת המאה הקודמת היתה ללא ספק קהילת יהדות ספרד ופורטוגל. בקהילה היהודית בשתי מדינות שכנות אלה חיו מעל 200,000 יהודים, שהיוו על פי הערכות מעל 10% מסך אוכלוסיית פורטוגל ועמוד התווך של הקהילה העסקית של המדינה. מה קרה ליהדות פורטוגל? איפה אותה קהילה כיום? וכיצד נראו חיי הקהילה אז? טיול אל יהדות פורטוגל של לפני יותר מ – 500 שנים – במאמר שלפניכם.

 

יהדות פורטוגל – קהילה מפוארת ורבת עוצמה

 

יהדות פורטוגל, כמו גם יהדות ספרד המדינה השכנה, התפתחה באין מפרע בעידוד המלך אפונסו השלישי אשר מלך בפורטוגל עד אמצע המאה ה – 13. המלך אלפונסו השלישי, שכנראה הבין כי היהודים מהווים כוח כלכלי רב עוצמה, השתמש בקשריו עם היהודים והפעיל אותם על מנת לשפר את מצבה הכלכלי של פורטוגל ואת קשרי הסחר שלה עם מדינות שכנות.

כבר במאה ה – 15, נשבו רוחות של אנטישמיות בפורטוגל, ובשנת 1449 חוו יהודי ליסבון – הקהילה הגדולה ביותר אז של יהודים בפורטוגל, תקופה קשה של פרעות ופגיעות, על רקע האשמת האוכלוסייה הנוצרית את היהודים בהבאת המגיפה השחורה.

 

בשנת 1492 נחתם הצו של גירוש יהודי ספרד, וכלל יהודי ספרד צוו לסיים את ענייניהם במדינה בתוך עד שלושה חודשים ולצאת מספרד, כשהם לא לוקחים איתם דברי ערך, כסף או זהב. מעל 100,000 יהודים מגורשי ספרד הגיעו אז לפורטוגל, בעיקר לחלק המזרחי של המדינה, וביקשו להקים בה בית חדש. אולם הצרות לא איחרו להגיע, כאשר ארבע שנים לאחר מכן, עקב נישואי המלך לביתם של מלכי ספרד, נחתם הצו המאשר את גירוש יהודי פורטוגל. מזלם של יהודי פורטוגל דווקא שפר עליהם פחות, ורבים מהם הוכרחו להתנצר – אלו הם אנוסי פורטוגל, אשר דתם הומרה בכפייה אולם בסתר, הם המשיכו לקיים את מנהגי היהדות.

 

שיקום הקהילה היהודית בפורטוגל, בתחילת המאה ה – 19

 

יהודים רבים אשר עזבו את פורטוגל למדינות קרובות כמו מרוקו, טנג’יר, ואפילו צרפת – שבו אליה בתחילת המאה ה – 19, כאשר בשנת 1892 קיבלה הקהילה היהודית ספרדית מעמד של קהילה מוכרת רשמית. עוד ועוד קולות עלו לאיתור האנוסים ולהשבתם ליהדות. הפורטוגזי ארתור קארלוש דה בארוש באשטו הפך את הנושא למשימת חייו, והוא איתר והשיב אל חיק היהדות כמעט 10,000 ילדים ונכדים של אנוסי פורטוגל. נאמר עליו, שהיה צאצא של אנוסים בעצמו.

 

כיום, ישראל ופורטוגל הן ביחסי ידידות, והשגרירות הישראלית בפורטוגל פועלת בשיתוף עם ישראל והרבנות הישראלית על מנת לאפשר ליהודים בפורטוגל, שמרביתם מתגוררים בעיר הבירה ליסבון, חיים על פי דתם ופעילות קהילתית יהודית. על פי הערכות, מתגוררים כיום בפורטוגל כאלף יהודים מתוך עשרה מיליון תושבים סה”כ. מספר זה אינו כולל את צאצאי האנוסים, שלעיתים אף אינם מודעים להיסטוריה שלהם. האוכלוסייה היהודית בפורטוגל הינה אוכלוסיה מבוססת, ואנשי אשכולות מוכשרים רבים נולדו מתוכה. אוכלוסיית יהודי פורטוגל נהנית מחיים שלווים, תמיכה לאומית ובין לאומית, וקהילה יהודית פעילה.

אולי גם לכם מגיעה אזרחות פורטוגלית?

בדקו זכאותכם עכשיו

מהם שמות המשפחה וארצות המוצא של משפחתך?

מצד האב


מצד האם


בדוק זכאות