בלוג

ביצוע השקעות משתלמות במיוחד בפורטוגל

 

בשנים האחרונות כלכלת פורטוגל מתאוששת מן המשבר הכלכלי שהחל בארה”ב בשנת 2008 והתפשט גם לאירופה  (משבר הסאב-פריים שראשיתו פיצוץ בועת נדל”ן). בשנת 2014, לאחר כמה שנים של מיתון קשה, החל המשק בפורטוגל לחזור למגמת צמיחה. בשנת 2015 נבחר ראש ממשלה חדש, אנטוניו קושטה, אשר עושה חייל גם בכל הקשור לחיזוק הכלכלה.
לקראת סוף שנת 2017 מסתבר שפורטוגל הצליחה להשיג גירעון נמוך בהרבה מן היעד שנקבע על ידי האיחוד האירופי. למעשה, הגירעון במשק הפורטוגלי, נכון לדצמבר 2017, הוא הנמוך ביותר שהיה במדינה מאז הפכה לדמוקרטית בשנת 1974, ועומד על פחות מ-2.1% מן התמ”ג (אשר בשנת 2016 עמד על כ-300 מיליארד דולרים).
אוכלוסיית פורטוגל מונה כמעט 11 מיליון, התמ”ג לנפש כ-27 אלף דולרים ומדד הפיתוח האנושי שלה קרוב ל-0.9. קצב הצמיחה של המשק בפורטוגל, נכון לסוף שנת 2017 עומד על כמעט 2%.
הנתונים המעודדים מושכים את תשומת ליבם של משקיעים גדולים כקטנים כמו גם תאגידים בינלאומיים וחברות המעוניינות לקנות לעצמן דריסת רגל בשוק שהיקף הפעילות בו מתרחב. מסיבות אלה ועוד מיקם מגזין פורבס בדצמבר 2017 את פורטוגל בין עשרים המדינות הטובות ביותר בעולם לעסקים.

במקביל להתחזקות הכלכלה, על שלל ההזדמנויות האטרקטיביות להשקעות שהתחזקות כזו מביאה עימה, פורטוגל אימצה מדיניות של לקיחת אחריות על היחס הקשה לו זכו יהודים שחיו בה. בין היתר סבלו יהודי פורטוגל מגירוש (בדומה לגירוש ספרד במאה ה15), המרת דת כפויה (היהודים האנוסים), רדיפה ועוד.
בשנת 2015 נכנס לתוקפו חוק המקל על צאצאים למשפחות יהודיות להן שורשים בפורטוגל לקבל אזרחות פורטוגלית. כך יוצא שמעבר ליתרונות הרבים שבהחזקת דרכון אירופאי מי שמנצלים את האפשרות להוציא אזרחות פורטוגלית מציבים עצמם בעמדה מצוינת לבצע השקעות משתלמות במיוחד במדינה שכלכלתה מצויה בתנופה.

סצנת הייטק תוססת
ליסבון, בירת פורטוגל, נחשבת למרכז הייטק חשוב בקנה מידה עולמי. חממת ההייטק הסואנת בליסבון מניבה מדי שנה שלל סטארט-אפים מסעירים. לצד עסקים הפורצים קדימה ישנן חברות הייטק פורטוגליות ותיקות אשר ממשיכות לעשות חייל, ביניהן חברת Codacy המציעה למפתחים סביבות עבודה יעילות לצורך בדיקת קוד, חברת TalkDesk המייצרת מערכות מתקדמות לתקשורת עם לקוחות, חברת EID הנחשבת למובילה בתחום הפיקוד והבקרה ועוד.
בזכות המוניטין לו זוכה ליסבון בתחום ההייטק מי שיש להם מוצר או שירות בעל פוטנציאל מצליחים למצוא מימון ממשקיעים, לגדול ולהפוך במהרה לעסקים משגשגים, מובן שמי שמשקיע ביוזמות כאלה בתחילת דרכן עשוי להכפיל את כספו ואף מעבר לכך בתוך פרק זמן קצר מאוד.

השקעה בנדל”ן בפורטוגל
כאמור, המשבר הכלכלי העמוק שפקד את אירופה בין השנים 2008 – 2015 לא פסח על פורטוגל, בשנים אלה צנחו מחירי הנדל”ן במדינה בכ-18% בממוצע. באזורים מסוימים במדינה ירידת מחירי הנדל”ן הייתה חדה במיוחד והם צנחו ב-35% ואף יותר.
המהפך בשוק הנדל”ן בפורטוגל הגיע בשנת 2015, בד בבד עם סימני התאוששות הכלכלה האחרים שצוינו לעיל. פורטוגל מעניקה ויזות זהב למשקיעים מחו”ל הרוכשים נכסי נדל”ן במדינה ומדיניות המיסוי על עסקאות מקרקעין היא מן הנוחות בעולם.
לישראלים המוציאים אזרחות פורטוגלית קל מאוד לבצע השקעה בשוק הנדל”ן, בין אם בדרך של רכישת נכס מניב באופן עצמאי, נטילת חלק ביוזמה משותפת או תוך קבלת ליווי מחברות המתמחות באיתור הזדמנויות משתלמות במיוחד עבור משקיעים ישראלים.

המדיניות המוצהרת לאפשר קבלת אזרחות לישראלים ממשפחות להן זיקה כלשהי לפורטוגל והחקיקה החדשה ברוח זו גרמו לכך שישנם כיום רבבות ישראלים היכולים, בהליך קצר ובעלות נמוכה, לקבל אזרחות פורטוגלית, להפוך בעלי דרכון אירופאי ולהקנות זכות זו גם לבני משפחתם. מכיוון שיהודים רבים גורשו מפורטוגל או עזבו אותה כמעט בלית ברירה בשל היחס לו זכו מצד השלטונות והאוכלוסייה, רבים אינם מודעים לכך שהם נמנים על מי שיכולים להראות קשר לפורטוגל. מי שמתמחים בסיוע לישראלים המבקשים לקבל אזרחות פורטוגלית יודעים לספר כי די בשם משפחה שניתן למצוא ברישומים של קהילות יהודיות בפורטוגל או מוצא ממשפחה שעלתה לישראל ממדינה אליה גורשו יהודים מפורטוגל (דוגמת תוניס, לוב, מצריים, תורכיה, יוגוסלביה, מרוקו, בולגריה, לוב ועוד).

כל מי שמעוניין לבצע השקעה משתלמת במיוחד בחו”ל טוב יעשה אם ייתן דעתו לשילוב בין ההזדמנויות האטרקטיביות להשקעה, שמקורן בהתאוששות המרשימה של כלכלת פורטוגל, עם האפשרות שיש כיום לישראלים רבים לקבל אזרחות פורטוגלית.
הוצאת אזרחות פורטוגלית מאפשרת ליהנות מן הצמיחה של המשק שם, אזרחים פורטוגלים זכאים לשלל הטבות, מדובר במדינה מתקדמת בה לצעירים המקומיים שפע אפשרויות תעסוקה ולימודים. חשוב לציין גם כי לבעלי אזרחות פורטוגלית קל לקבל מימון מבנקים מקומיים לצורך ביצוע השקעות במדינה.

אולי גם לכם מגיעה אזרחות פורטוגלית?

בדקו זכאותכם עכשיו

מהם שמות המשפחה וארצות המוצא של משפחתך?

מצד האב


מצד האם


בדוק זכאות