בלוג

האיחוד האירופי – מועדון ה – VIP של העולם

בשנת 1993, כשנה לאחר החתימה על אמנת מאסטריכט לפיה יותקנו מטבע אחד, אזרחות אחת ומאפיינים משותפים נוספים למדינות אירופה, נחנך “האיחוד האירופי”, בו חברות כיום 28 מדינות באירופה. האיחוד האירופי קובע מתאר של מאפיינים משותפים עבור המדינות החברות בו, ואף זכה בפרס נובל לשלם בשנת 2012. מהו האיחוד האירופי? מה קדם ומה הייתה המוטיבציה ליצירתו? כיצד הוא משפיע על אירופה של היום? ולמה בעצם כדאי להחזיק באזרחות אירופאית? על כך ועוד – לפניכם.

ההיסטוריה של האיחוד האירופי – מדוע בחרו מדינות אירופה ליצור יישות משותפת?

עדויות להיסטוריה והמוטיבציה לאיחוד האירופי ניתן למצוא עוד בעת העתיקה, בשעה שביבשת אירופה התפתחו שתי תרבויות זו לצד זו – אחת באזור הבלקן, והשנייה – הקלאסית, באזור איטליה ובפרט רומא. במהלך המאה העשרים, בה התחוללו שתי מלחמות עולם אשר השפיעו בכל מובן (היסטורי, רגשי, כלכלי, ואחרים) על כלל מדינות היבשת, הפך ברור כי רק איחוד מדינות אירופה יחזיר את היבשת, שעד אז היתה המשפיעה ביותר על המדיניות במדינות אחרות בעולם, ליציבות ואיתנות. בין לאומית.

1945 – קהילת הפחם הפלדה האירופית, הארגון הראשון שתמך באיחוד אירופי באופן מעשי, מיד לאחר תוך מלחמת העולם השנייה

קהילת הפחם והפלדה האירופית (ECSC) פעלה בתמיכתה של ארצות הברית, לאיחוד מדינות אירופה לכדי כלכלה אחת. זאת – בעיקר על מנת למנוע את הסיכון למלחמה נוספת (מיד לאחר שתי מלחמות עולם אשר התרחשו ממש בזו אחר זו). וועידת ספאק, אשר התכנסה בשנת 1955 והגישה את חוות הדעת שלה בשנת 1956, ניסתה לאתר דרכים ולהתוות פעולה לקראת האיחוד של מדינות אירופה. אחד הנושאים בהם דנה במיוחד אותה הוועידה, היא הקמה של גוף משותף לחקר אנרגיה גרעינית. ואכן, בעקבות ועידת ספאק הוקמה בשנת 1957 סוכנות הגרעין האירופית.

תחילת שנות השישים – השוק המשותף

השוק המשותף הינו שוק שבין חבריו בוטלו העמלות והמכסים על רכישה ומכירה של מוצרים. זהו ה”אבטיפוס”, אם תרצו, של האיחוד האירופי. השוק המשותף נחנך ברומא במרץ 1957, ובתחילה כלל שש מדינות חברות: איטליה, בלגיה, גרמניה המערבית, הולנד, צרפת, ולוקסמבורג. בהמשך, הקימו אוסטריה, בריטניה, דנמרק, פורטוגל, שבדיה ושווייץ ארגון דומה בשם “איגוד הסחר החופשי האירופי” – EFTA.

1992 – אמנת מאסטריכט וניצנים של האיחוד האירופי כפי שאנחנו מכירים אותו היום

במהלך השנים עד 1992 נערכו ניסיונות, וועדות ואירועים רבים שמטרתם הייתה ליצור פעילות מאוחדת של מדינות אירופה, אולם אירוע משמעותי לקראת האיחוד האירופי חל בפברואר 1992, עם החתימה על אמנת מאסטריכט, בה הסכימו המדינות המשתפות על החלה של מטבע משותף, איחוד פיננסי, ואזרחות אחת משותפת. בראשון לנובמבר 1993, הוכרז על האיחוד האירופי בהתאם להסכמים בוועידת מאסטריכט.

מדינות האיחוד האירופי – פוליטיקה ופעילות משותפת

האיחוד האירופי מופעל הלכה למעשה באמצעות ארבעה גופים:

מועצת האיחוד האירופי והמועצה האירופית – שני הגופים ה”עליונים” המתווים את המדיניות של האיחוד, ובהן חברים נציגים מכל אחת ממדינות האיחוד האירופי; הפרלמנט האירופי המונה 766 חברים עם נציגויות מכל אחת ממדינות האיחוד; והנציבות האירופית, היא הרשות המבצעת הממונה על ביצוע בפועל של החלטות הגופים העליונים.
מדינות האיחוד האירופי חולקות שפע של תחומי מחקר, תעשיה, כלכלה, חקיקה, תרבות ועוד. כל מדינות האיחוד חולקות גבולות והמעבר בין מדינה למדינה מתאפשר לכל אזרחי האיחוד האירופי בכל אחת ממדינות האיחוד. ברבות ממדינות האיחוד האירופי המטבע הרשמי הוא האירו, מטבע האיחוד האירופי. המדינות גם חולקות שטחי חקלאות ומדיניות חקלאות.

אזרחות באחת ממדינות האיחוד האירופי

חשוב לדעת, שאזרחים של כל אחת ממדינות האיחוד האירופי, זכאים להתגורר, ללמוד ולעבוד בכל מדינה אחרת באיחוד. זה אומר כניסה למדינות האיחוד האירופי ללא ויזה, מדיניות עסקים ואפילו השקעות בנדל”ן נוחות יותר כאזרחי מדינות האיחוד האירופי, וכמובן – מגורים ומעבר בין מדינה למדינה ללא הגבלות.

במילים אחרות – מי שיש בידיו אזרחות של כל אחת ממדינות האיחוד האירופי, הינו תושב אירופאי לכל דבר ועניין, והוא נהנה מן הזכויות הניתנות לכל אזרחי אירופה, כולל מגורים, תעסוקה, עסקים, לימודים, ועוד.

מי חבר כיום באיחוד האירופי?

להלן רשימת המדינות החברות באיחוד האירופי, לפי סדר ה – א’ – ב’:

אוסטריה, איטליה, אירלנד, אסטוניה, בולגריה, בלגיה, בריטניה, גרמניה – קודם החלק המערבי שלה ועם איחוד החלק המזרחי והמערבי של גרמניה, גם חלקה המזרחי, דנמרק, הולנד, הונגריה, יוון, לוקסמבורג, לטביה, ליטא, מלטה, סלובניה, סלובקיה, ספרד, פולין, פורטוגל, פינלנד, צ’כיה, צרפת, קפריסין, קרואטיה , רומניה, שבדיה

מדינות מועמדות לאיחוד האירופי:

אלבניה, טורקיה, מונטנגרו, מקדוניה, וסרביה, נמצאות במעמד של מועמדות להצטרפות לאיחוד

איסלנד, אשר הגישה בקשה להצטרף לאיחוד האירופי בשנת 2009 ובשנת 2010 קיבלה מעמד של מועמדת לאיחוד האירופי, הסירה בקשתה בשנת 2015.

אוקראינה, בוסניה והרצגובינה, הגישו בקשה למועמדות לאיחוד בין השנים 2013 – 2016

אולי גם לכם מגיעה אזרחות פורטוגלית?

בדקו זכאותכם עכשיו

מהם שמות המשפחה וארצות המוצא של משפחתך?

מצד האב


מצד האם


בדוק זכאות