בלוג

דירוג אזרחויות עולמי – איפה פורטוגל?

 

ישראלים רבים בוחרים להחזיק גם אזרחות זרה. לבחירה זו יש סיבות מגוונות – ביניהן, הרצון ללמוד בחו”ל והעובדה כי ישראל היא ארץ אליה הגיעו יהודים מרחבי העולם, ולכן רבים מאיתנו זכאים לקבל אזרחות מארצות שמהן עלו ההורים או סבא וסבתא. 

מדינות אינן מעניקות אזרחות לכל דורש. הליך הוצאת אזרחות עבור מי שאינו אזרח המדינה הופך את המבקש לאזרח שווה זכויות. אך טבעי הוא שישנן מדינות שאזרחות שלהן נחשבת מוצלחת במיוחד – חברה המכונה הנלי ושות’ (Henley & Partners) מפרסמת אינדקס המדרג דרכונים של כ-80 מדינות לפי מספר היעדים אליהם ניתן להיכנס ללא ויזה. לדירוג משמעות מעבר לנתון יבש זה – ומקובל להניח כי הוא מעיד על שלל אפשרויות נוספות שהאזרחות מקנה.

האפשרות לקבל אזרחות פורטוגלית פתוחה כיום עבור ישראלים רבים, במיוחד מקרב מי שמשפחותיהם הגיעו לישראל מארצות אליהן היגרו יהודים שנאלצו לעזוב את פורטוגל בתקופת גירוש ספרד (סוף המאה החמש עשרה). ההערכה היא כי מאות אלפי יהודים ישראלים יכולים כיום, בהליך פשוט יחסית, לקבל אזרחות פורטוגלית. בחלק מהמקרים אין זו האזרחות היחידה העומדת על הפרק – לפניכם סקירה שיכולה לסייע להבין מה חשוב לקחת בחשבון כשמחליטים איזה אזרחות זרה להוציא.

דירוג הדרכונים העולמי
אינדקס הדרכונים העולמי של הנלי ושות’ מדרג דרכונים של כ-80 מדינות, לפי פרמטר אחד – מספר המדינות המאפשרות למחזיקי הדרכון להיכנס לשטחן ללא צורך בויזה.
כל מי שנידרש להוציא ויזה על מנת לבקר במדינה כזו או אחרת, יודע כמה נחמד יכול היה להיות אם לא היה בכך צורך. האינקדס מתעדכן מדי שנה, ונכון לשנת 2018 הדרכון המוצלח ביותר מבחינת כניסה חופשית למספר היעדים הרב ביותר הוא הדרכון היפני, עימו אפשר להיכנס בקלות וללא צורך בויזה ל-190 מדינות. במקום השני הדרכון הסינגפורי עם 189 יעדים, צרפת גרמניה וקוריאה הדרומית חולקים את המקום השלישי עם 188 יעדים, ארבע מדינות מערב אירופאיות חולקות את המקום הרביעי עם 187 יעדים והדרכון הפורטוגלי, יחד עם עוד שש מדינות (ארה”ב ביניהן) מדורג במקום החמישי, כאשר דרכון כזה מאפשר כניסה ללא צורך בויזה ל-186 יעדים ברחבי העולם.

ישראל, אגב, מדורגת במקום ה-21, כש – 169 מדינות מאפשרות למחזיקי דרכון ישראלי להיכנס לשטחן ללא ויזה.

מה עושים אם יש כמה מדינות שאזרחות שלהן ניתן לקבל?
לא פעם קורה שישראלים המחליטים להוציא אזרחות זרה מגלים שיש יותר ממדינה אחת ממנה יש סיכוי שיוכלו לקבל אזרחות ובהמשך דרכון. כך, למשל, מי שלהם הורים אשר עלו לארץ משתי מדינות שונות, או מי שיש להם בן זוג לו יש גם אזרחות זרה ובנוסף הורים, סבא או סבתא שהגיעו ממדינה שמכירה בזכות צאצאיהם לקבל אזרחות. מכיוון שהליך הוצאת אזרחות כרוך בהשקעת משאבי זמן וכסף, חשוב לבחור נכון.
לפני שמתחילים הליך לקבלת אזרחות זרה (שאחד מתוצריה הוא הדרכון), חשוב לדעת אילו מדינות עשויות להיעתר לבקשתנו ומה הסיכוי שההליך יצליח. לאחר שנדע מהן האפשרויות העומדות בפנינו, כדאי לבדוק אילו מהאזרחויות נחשבת “מוצלחת” יותר, לבדוק דירוג האזרחות באינדקס הנלי ושות’ הנ”ל, זכויות שמקבלים אזרחי המדינה שתעניק לנו אזרחות וכדומה. עניין חשוב נוסף הוא מורכבות ההליך – כך, למשל, באינדקס הלני ושות’ אזרחות צרפתית מדורגת גבוה יותר מאזרחות פורטוגלית, אך הדרך לאזרחות צרפתית רצופה מכשולים, וצריך להמציא ניירת רבה, להתמודד עם מחלקות שונות בקונסוליה הצרפתית ועוד. אזרחות פורטוגלית אולי מאפשר כניסה ללא ויזה “רק” ל-186 יעדים לעומת 188 עם אזרחות צרפתית, אך אם ניתן לבחור בין השניים בדרך כלל פניה להליך הוצאת אזרחות פורטוגלית היא האפשרות העדיפה.

אולי גם לכם מגיעה אזרחות פורטוגלית?

בדקו זכאותכם עכשיו

מהם שמות המשפחה וארצות המוצא של משפחתך?

מצד האב


מצד האם


בדוק זכאות