בלוג

דירוג דרכונים עולמי – איפה פורטוגל?

 

ישראלים רבים בוחרים להחזיק גם דרכון זר. לבחירה זו יש סיבות מגוונות – ביניהן, המצב המדיני המלווה אותנו מאז הכרזת העצמאות, והעובדה כי ישראל היא ארץ אליה הגיעו יהודים מרחבי העולם, ולכן רבים מאיתנו זכאים לקבל דרכון מארצות שמהן עלו ההורים או סבא וסבתא. החיים בארץ מאתגרים מכל מיני בחינות, ודרכון זר הוא מעין תעודת ביטוח אשר יכולה לפתוח דלתות שאי אפשר לדעת אם ומתי נרצה לנצל, אנחנו או ילדינו.

מדינות אינן מעניקות דרכון לכל דורש. הליך הוצאת דרכון עבור מי שאינו אזרח המדינה הופך את המבקש לאזרח שווה זכויות. אך טבעי הוא שישנן מדינות שדרכון שלהן נחשב מוצלח במיוחד – חברה המכונה הנלי ושות’ (Henley & Partners) מפרסמת אינדקס המדרג דרכונים של כ-80 מדינות לפי מספר היעדים אליהם ניתן להיכנס ללא ויזה. לדירוג משמעות מעבר לנתון יבש זה – ומקובל להניח כי הוא מעיד על שלל אפשרויות נוספות שהדרכון מקנה.

האפשרות לקבל דרכון פורטוגלי פתוחה כיום עבור ישראלים רבים, במיוחד מקרב מי שמשפחותיהם הגיעו לישראל מארצות אליהן היגרו יהודים שנאלצו לעזוב את פורטוגל בתקופת גירוש ספרד (סוף המאה החמש עשרה). ההערכה היא כי מאות אלפי יהודים ישראלים יכולים כיום, בהליך פשוט יחסית, לקבל דרכון פורטוגלי. בחלק מהמקרים אין זה הדרכון היחיד העומד על הפרק – לפניכם סקירה שיכולה לסייע להבין מה חשוב לקחת בחשבון כשמחליטים איזה דרכון זר להוציא.

 

דירוג הדרכונים העולמי
אינדקס הדרכונים העולמי של הנלי ושות’ מדרג דרכונים של כ-80 מדינות, לפי פרמטר אחד – מספר המדינות המאפשרות למחזיקי הדרכון להיכנס לשיטחן ללא צורך בויזה.
כל מי שנידרש להוציא ויזה על מנת לבקר במדינה כזו או אחרת, יודע כמה נחמד יכול היה להיות אם לא היה בכך צורך. האינקדס מתעדכן מדי שנה, ונכון לשנת 2018 הדרכון המוצלח ביותר מבחינת כניסה חופשית למספר היעדים הרב ביותר הוא הדרכון היפני, עימו אפשר להיכנס בקלות וללא צורך בויזה ל-190 מדינות. במקום השני הדרכון הסינגפורי עם 189 יעדים, צרפת גרמניה וקוריאה הדרומית חולקים את המקום השלישי עם 188 יעדים, ארבע מדינות מערב אירופאיות חולקות את המקום הרביעי עם 187 יעדים והדרכון הפורטוגלי, יחד עם עוד שש מדינות (ארה”ב בינהן) מדורג במקום החמישי, כאשר דרכון כזה מאפשר כניסה ללא צורך בויזה ל-186 יעדים ברחבי העולם.

ישראל, אגב, מדורגת במקום ה-21, כש – 169 מדינות מאפשרות למחזיקי דרכון ישראלי להיכנס לשיטחן ללא ויזה.

 

מה עושים אם יש כמה מדינות שדרכון שלהן ניתן לקבל?
לא פעם קורה שישראלים המחליטים להוציא דרכון זר מגלים שיש יותר ממדינה אחת ממנה יש סיכוי שיוכלו לקבל דרכון. כך, למשל, מי שלהם הורים אשר עלו לארץ משתי מדינות שונות, או מי שיש להם בן זוג לו יש גם דרכון זר ובנוסף הורים, סבא או סבתא שהגיעו ממדינה שמכירה בזכות צאצאיהם לקבל דרכון. מכיוון שהליך הוצאת דרכון כרוך בהשקעת משאבי זמן וכסף, חשוב לבחור נכון.
לפני שמתחילים הליך לקבלת דרכון זר, חשוב לדעת אילו מדינות עשויות להיעתר לבקשתנו ומה הסיכוי שההליך יצליח. לאחר שנדע מהן האפשרויות העומדות בפנינו, כדאי לבדוק אילו מהדרכונים נחשב מוצלח יותר, לבדוק דירוג הדרכון באינדקס הנלי ושות’ הנ”ל, זכויות שמקבלים אזרחי המדינה שתעניק לנו דרכון וכדומה. עניין חשוב נוסף הוא מורכבות ההליך – כך, למשל, באינדקס הלני ושות’ דרכון צרפתי מדורג גבוה יותר מדרכון פורטוגלי, אך הדרך לדרכון צרפתי רצופה מכשולים, וצריך להמציא ניירת רבה, להתמודד עם מחלקות שונות בקונסוליה הצרפתית ועוד. דרכון פורטוגלי אולי מאפשר כניסה ללא ויזה “רק” ל-186 יעדים לעומת 188 עם דרכון צרפתי, אך אם ניתן לבחור בין השניים בדרך כלל פניה להליך הוצאת דרכון פורטוגלי היא האפשרות העדיפה.

אולי גם לכם מגיעה אזרחות פורטוגלית?

בדקו את זכאותכם לדרכון אירופאי

מהם שמות המשפחה וארצות המוצא של משפחתך?

מצד האב


מצד האם


בדוק זכאות