בלוג

אנוסי פורטוגל בקסטלו דה וידה – מרדיפתם עד להכרה בזכויותיהםהמבקרים בערים, העיירות והכפרים הציוריים שבחבל אלנטג’ו בפורטוגל מגלים עושר של היסטוריה, תרבות, קהילות קסומות המתנהלות בעצלתיים, טבע בתולי ועוד. עבור ישראלים רבים לחבל ארץ זה משמעות מיוחדת –  ייתכן ושם סבלו במשך מאות שנים משפחות יהודיות שעל צאצאיהם אנו נמנים. רדיפה, גירוש, המרה כפויה של דתם לנצרות ואפילו הוצאה להורג – רק משום שנחשדו כמי שהמשיכו לשמור על זיקה כלשהי ליהדות.
כיום, פורטוגל מכירה באחריותה לרדיפת היהודים אשר התרחשה בה. הכרה זו היא העומדת מאחורי המהלך של שלטונות המדינה להכיר בישראלים להם זיקה לפורטוגל ולאפשר הוצאת אזרחות פורטוגלית על רקע זה.

העיר קסטלו דה וידה ( Castelo de Vide – מבצר החיים) מסמלת באופן מרגש במיוחד את סיפורם של יהודי ספרד ופורטוגל על התלאות שהיו מנת חלקן של קהילות אלה.
בקסטלו דה וידה שוכן בית הכנסת העתיק ביותר בפורטוגל. ניתן ללמוד ממנו רבות אודות מאורעות עבר משמעותיים כגון גירוש ספרד, כפיית המרת הדת, חייהם הסודיים של היהודים האנוסים (שכונו גם “הנוצרים החדשים”) ועוד.
את תחילת דרכה של ההכרה הפורטוגלית בחובתה ליהודים שסבלו בה מרדיפה מסמל אולי יותר מכל מאורע אשר התרחש בעיר קסטלו דה וידה בשנת 1989. בשנה זו אירח בעיר ראש העיר היהודי הנבחר את נשיא פורטוגל, ושמע ממנו לראשונה התנצלות רשמית בשם העם הפורטוגלי על היחס לו זכו יהודים במדינה לאורך דורות רבים.

חבל ארץ ציורי אליו שמו פעמיהם יהודים שגורשו מספרד
חבל אלנטג’ו הוא רחב ידיים (הגדול מבין 7 המחוזות בפורטוגל) אולם הוא מיושב בדלילות עם 750 אלף תושבים בלבד בכל המחוז, אשר מהווים כ 7.5% מכלל אוכלוסיית המדינה. חבל ארץ זה עשיר במקומות אשר הוכרו כאתרי מורשת לשימור על ידי אונסק”ו, תעשיית יין, חופים ציוריים, עיירות שלוות, כנסיות, מבצרים, אמנים העוסקים במלאכות קדומות (כגון אריגת שטיחים ונפחות ברזל), מחצבות שיש, סמטאות אבן צרות, גשרים, חקלאות בשיטות עתיקות, אקוודוקטים ועוד. רבים אומרים שהחוויה של טיול במרחבי אלנטג’ו דומה לזו שהייתה מנת חלקם של מי שזכו לבקר בחבלי הארץ פרובונס וטוסקנה המפורסמים בצרפת ובאיטליה בימים בהם התנהלו החיים שם באופן אותנטי, טרם ניכרו בהם אותות ריבוי התיירים.

מכיוון שמדובר באזור השוכן על הגבול עם ספרד, משפחות יהודיות עשו דרכם אליו ברבות השנים ובמיוחד עם גירוש יהודי ספרד בשנת 1492 – אז קלטה העיר קסטלו דה וידה לבדה כ-4,000 יהודים.
יחד עם זאת, היהודים לא זכו לחיי שקט בביתם החדש – בשנת 1946 מלך פורטוגל מנואל ה-1 חתם על צו גירוש יהודים מארצו. כדי למנוע פגיעה בכלכלה (הוא הכיר בערכם של היהודים לכלכלת המדינה) הוא פעל לאלץ יהודים להמיר דתם וזו ראשית תרבות חיי “היהודים האנוסים”, אשר סיגלו מנגנונים מתוחכמים אשר אפשרו להם לשמור על דתם מבלי שהדבר ייוודע ברבים.

רדיפת הנוצרים החדשים, המרד הצבאי ב1974 וסגירת המעגל
היהודים האנוסים נרדפו על ידי הכנסייה במשך מאות שנים. אחד משיאי רדיפה זו התרחש בשנת 1536, כאשר קרוב ל- 400 נוצרים חדשים נידונו למוות על ידי בתי משפט של האינקוויזיציה והועלו על המוקד בקסטלו דה וידה.
אך למרות הרדיפה, המשיכו היהודים האנוסים לקיים מנהגים יהודיים בסתר.

בשנת 1974 הופל השלטון הרודני בפורטוגל במרד צבאי. אחד מן הקצינים שהנהיגו את המרד היה קפטן Salgueiro Maima, תושב העיר קסטלו דה וידה ובן למשפחה של נוצרים חדשים. למעשה, רק לאחר מרד הציפורנים של שנת 1974 הופסקה באופן מוחלט רדיפת יהודים בפורטוגל ובקסטלו דה וידה אפילו נבחר ראש עיר יהודי – מר קרולינו טפאדאז’ו, אשר דאג שבית הכנסת העתיק בעיר יהפוך מוזיאון לשימור מורשת יהודי האזור ויוכרז כאתר היסטורי מוגן.
במרץ 1989 אירח ראש העיר טפאדאז’ו את נשיא פורטוגל. במעמד זה, בפעם הראשונה בהיסטוריה, התנצל הנשיא בשם העם הפורטוגלי על הרדיפה והסבל שנגרם ליהודים שחיו בפורטוגל במשך הדורות. מאז מעמד מרגש זה המשיכו ממשלות פורטוגל לתרגם את ההכרה באחריות לכדי מעשה, וכיום ישראלים רבים אשר להם זיקה כל שהיא לפורטוגל יכולים לקבל אזרחות פורטוגלית על כל היתרונות הנלווים לאזרחות אירופאית.

אולי גם לכם מגיעה אזרחות פורטוגלית?

בדקו זכאותכם עכשיו

מהם שמות המשפחה וארצות המוצא של משפחתך?

מצד האב


מצד האם


בדוק זכאות