בלוג

אמנות רחוב פורטוגלית

פורטוגל היא אחת המדינות המובילות בעולם באומנות רחוב, או בשמה הנוסף – אומנות אורבנית. הפורטוגזים, מסתבר, אוהבים לצרוך את האמנות שלהם באוויר הפתוח. סיור ברחובות פורטוגל יגלה לכם שלל יצירות מרשימות ומקוריות, שבדרך כלל יתפסו אתכם בהפתעה. אז אם אתם בפורטוגל – זכרו לפקוח עיניים, כי פעמים רבות היצירות היפות ביותר יחכו לכם דווקא בדרך לגלריה.

מהי אמנות רחוב?

בניגוד לתפיסה הרווחת, גרפיטי ואמנות רחוב אינם אותו הדבר, אף על פי שניתן לטעון כי אמנות הרחוב היא התפתחות של הגרפיטי. כאשר מדברים על גרפיטי, בדרך כלל מתכוונים לכיתובים פשוטים יחסית, המרוססים במהירות ובהחבא על קירות באמצעות ספריי צבע. לגרפיטי יש קונוטציה שלילית, היות ומדובר על השחתת רכוש הרווחת בעיקר באזורים מוחלשים של ערים. לעומת זאת, אמנות רחוב יכולה ללבוש מגוון פנים וצורות, ובדרך כלל מדובר על מיצגי אמנות ייחודיים, אשר לעתים אף מוזמנים על ידי העיריות. המיצגים יכולים להגיע לגבהים וגדלים מרשימים ואף לעטר בניינים שלמים. מיצגי אומנות כגון שדרת המטריות שתוזכר בהמשך, גם היא פורמט של אמנות רחוב.

ההיסטוריה של אומנות הרחוב הפורטוגזית

תחילת אהבתם של הפורטוגזים לאמנות רחוב צמחה ממסורת מדרכות הפסיפס שלהם (בפורטוגזית –  “Calçada portuguesa”), אשר מהוות כיום מרכיב אייקוני מהתרבות והחיים בפורטוגל. עשרות רחובות וכיכרות ברחבי פורטוגל מעוטרים במדרכות פסיפס ייחודיות הנבנות בעבודת יד, ועשויות בדרך כלל מאבני גיר או בזלת בשחור, לבן ולעתים גם אדום או חום. ישנן עדויות היסטוריות כי את המדרכה הפורטוגזית המסורתית החלו לבנות במאה ה-14 תחת שלטונו של ז’ואאו השני, בעקבות השראה מהמורשת התרבותית והאדריכלית של הרומאים. אך המדרכה הפורטוגלית כפי שאנו מכירים אותה כיום נולדה ב-1842 בטירת סאו ז’ורז’ה בליסבון על פי חזונו של המושל שלה, סגן גנרל קנדידו פנחיירו אוסביו פורטדו, שהורה לאסירים שריצפו את חצר הטירה להניח מרצפות העשויות חלוקי אבן לבנים ובזלת שחורה בדגם זיגזג. מראה החצר החדש הפך את המקום לאתר בילוי פופולרי בקרב המקומיים. אומנות הרחוב “המחתרתית” החלה להתפתח בפורטוגל בעקבות מהפכת הציפורנים של 1974, מהפכה לא אלימה ששמה קץ לדיקטטורה הפורטוגזית, והעבירה אותה לממשל דמוקרטי. מאז אומנות הרחוב הפורטוגזית קיבלה אופי פוליטי פחות, וכיום ניתן למצוא עיטורי רחוב במגוון סגנונות.

אומנות הרחוב הפורטוגזית העכשווית

ישנם מספר אומני רחוב פורטוגזים שמוכרחים להזכיר כאשר דנים על הנושא. אחד מהם הוא Vhils – אשר על אף גילו הצעיר, זכה לשם עולמי ואף לנוכחות ברשימת 30 הצעירים המבטיחים מתחת לגיל 30 בתחום האמנות והסגנון של פורבס, הודות לסגנון האומנות הייחודי שלו. בניגוד לרוב אומני הרחוב – Vhils מסתת ומפסל את קירות המבנים המשמשים כקנבס הציור שלו, ליצירת דיוקנאות של אנשים בהם הוא נתקל בחיי היומיום.

אמן מפורסם נוסף בסצנת אמנות הרחוב הפורטוגזית הוא אודיית’ (Odeith), המפורסם בזכות יצירות ה-3D הריאליסטיות למראה שלו, הנראות כצפות באוויר. בורדלו השני (Bordalo II) הוא עוד אמן רחוב פורטוגזי בעל סגנון ייחודי, אשר יוצר מיצגי רחוב גדולים ומרשימים מאשפה – ובכך מעביר מסר אקולוגי נגד צריכת יתר ובזבוז. נאמר עליו כי הוא אמן היוצר מתוך האשפה יצירות מופת של אמנות רחוב.

לחוות בגוף ראשון את אומנות הרחוב הפורטוגזית

בפורטוגל נערכים מדי שנה פסטיבלי אמנות רחוב שהם חוויה ויזואלית מדהימה. בין מרץ לנובמבר תוכלו להנות מ-FIESA, פסטיבל אמנות החול הנערך החל משנת 2003 בעיר פרה בפורטוגל. אמנים יוצרים פסלי חול עצומים של אנשים, מקומות וכדומה, ואף במהלכו נערכות במקום גם מגוון סדנאות יצירה.

בחודש מאי נערך פסטיבל “”Serralves em Festa בעיר פורטו. מדובר בפסטיבל הגדול ביותר בפורטוגל לאמנות עכשווית. בפסטיבל, הנמשך כ-40 שעות רצופות, מציגים אמנים מכל העולם במגוון תחומי האמנות – צילום, קולנוע, תיאטרון, מוזיקה, מחול מודרני, קרקס ועוד. מיצג מיוחד נוסף שניתן למצוא בפורטוגל הוא שדרת המטריות הצבעוניות של העיר אגואדה, שם במהלך חודש יולי רחובות העיר הראשיים מקבלים זריקת צבע מאלפי המטריות הצבעוניות התלויות מעליהם. אם תגיעו לאזור, תוכלו ליהנות מאווירה צבעונית ותוססת ומשלל הופעות וקונצרטים הנערכים ברחובות.

יחד עם זאת, לא מוכרחים להגיע עד פורטוגל בכדי להתרשם מאומנות רחוב פורטוגזית – בינואר האחרון, לדוגמא, הגיעו כמה מאמני הרחוב הבולטים בפורטוגל לתערוכה במוזיאון בית העיר! יש לקוות כי זו תהיה תחילתה של מסורת מופלאה.

אולי גם לכם מגיעה אזרחות פורטוגלית?

בדקו זכאותכם עכשיו

מהם שמות המשפחה וארצות המוצא של משפחתך?

מצד האב


מצד האם


בדוק זכאות