בלוג

איך להוציא אזרחות פורטוגלית לבד?

בשנת 2015 עודכן חוק האזרחות בפורטוגל, וכיום ההערכה היא כי מליוני יהודים ישראלים יכולים להוציא אזרחות פורטוגלית. למעשה, כל אשר נדרש על מנת להיחשב זכאים לקבלת אזרחות פורטוגלית היא הוכחת זיקה למשפחות יהודים אשר גורשו או נמלטו ממנה. מסתבר ששלטונות פורטוגל בוחרים, לפחות לעת עתה, לא להקשות, ופעמים רבות די בארץ המוצא אליה ידוע שיהודים מפורטוגל היגרו, בין היתר לוב, טוניס, מרוקו, אלג’יר, תורכיה, יוון, קפריסין, סוריה ובאופן כללי בני עדות המזרח, צאצאים למשפחות שהגיע מן הבלקן וצפון אפריקה. שאר האזורים שאליהם הגירו היהודים הם פחות מובהקים ולהם תצטרכו הוכחה נוספת לגירוש מעבר לארץ מוצא.

לאור היתרונות הרבים הנלווים להחזקת אזרחות פורטוגלית, מובן כי מספר הישראלים היהודים הבוחרים לנצל את ההזדמנות לקבל אזרחות כזו הולך וגדל. רבים שואלים את עצמם אם ניתן לנהל את ההליך בעצמם, או שמא מוכרחים לפנות למי שמתמחים בכך?

נקדים ונאמר, כי אין מניעה עקרונית לפעול עצמאית. אין דרישה לייצוג משפטי (לפחות לא בשלב המתנהל בארץ – כאשר מגיעים לפורטוגל כבר עולה הצורך), הטפסים נגישים לכל מבקש, ניתן לקבל הסברים מגורמים שונים (מוסדות ממשל פורטוגליים וברשת האינטרנט) וכדומה. עם זאת, חשוב לדעת כי טיפול לוקה בחסר עלול להכשיל את המהלך – מה גם, שניסיון מאפשר השגת האזרחות במהירות וללא סיבוכים מיותרים.

לפניכם סקירה כללית של הכרוך בהגשת בקשה לקבלת אזרחות פורטוגלית, כולל דברים שיש לקחת בחשבון בבואכם להחלטה האם לנסות ולצלוח את ההליך בכוחות עצמכם :

הכרה על ידי הקהילה היהודית בפורטוגל
הדרך לקבלת אזרחות פורטוגלית עוברת דרך הכרה של הקהילה היהודית בפורטוגל בזיקתכם למדינה זו. בקרב הקהילה היהודית בליסבון ובפורטו ישנם מי שאמונים על טיפול בבקשות לקבלת הכרה כזו, והם עושים מאמץ ניכר כדי לעמוד בעומס לפעול באופן המיטיב ככל האפשר עם המבקשים. קיים נוהל פניה מסודר ותעודות שונות שיש להגיש כגון תעודת לידה, צילום דרכון, תעודת נישואין/כתובה, הוכחת כתובת ועץ משפחה, וכן מסמך אותנטי להוכחת קשר למגורשים. הבקשה כרוכה גם היא בתשלום אגרה בגובה 500 יורו לבן המשפחה הראשון, ו- 250 יורו נוספים לכל בן משפחה נוסף.

יש להיות מאוד מדוייקים בשליחת המסמכים, ולקחת בחשבון כי אם הקהילה לא מאשרת, בתור בן אדם פרטי אין יכולת לערער על ההחלטה הזאת. שלב הזה בתהליך יכול לקחת עד חודש.

לאחר שהקהילה היהודית בפורטוגל הכירה בזיקתנו למדינה
לאחר שצלחנו את ההליך מול הקהילה היהודית בפורטוגל, נצטרך להוכיח היעדר עבר פלילי. יש להזמין תעודת יושר, הנשלחת היישר לשגרירות פורטוגל. יש לקחת בחשבון כי לתעודה לוקח כחודש להגיע, והיא תקפה לשלושה חודשים. כלומר – היא חייבת להגיע לפורטוגל בתוקף. לאחר מכן, יש לקבוע תור בשגרירות על מנת לאסוף את התעודה פיזית.

לאחר קבלתה, יש לפנות לאפוסטיל במטרה לחתום עליה ועל תעודת לידה דו-לשונית אשר גם אותה יש להזמין מראש, או לגשת להוציא ישירות ממשרד הפנים. יש לצלם דרכון בתוקף – על כל דפיו, וכן למלא טבלת כניסות ויציאות. כמו כן, אם בוצע שינוי שם, עליכם לדאוג להוציא תמצית רישום, וכמובן – לתרגם זאת לאנגלית. את כל המסמכים שאספתם תצטרכו לשלוח לפורטוגל בפרק הזמן בו תעודת היושר תהיה עודנה בתוקף. בפורטוגל קיימת חובת ייצוג על ידי עורך דין על מנת להגיש את כלל הטפסים לממשלת פורטוגל. והחל משלב זה, מקבלים מספר סידורי למעקב אחר התהליך, ומתחילה ההמתנה.

החל מרגע קבלת המספר הסידורי, לוקח לממשלת פורטוגל כשנה עד שנה וחצי לערך לעבור על התיק, לבדוק את יושרו ולאשר את הבקשה.

פנייה לגורם מקצועי

פנייה לגורם מקצועי אשר יטפל עבורנו בהליך כולו, החל מבדיקת הזכאות וכלה בקבלת האזרחות, כרוכה בתשלום – אך חשוב לדעת כי גם טיפול עצמאי כרוך בהוצאות לא מבוטלות (כ- 9000 שקלים בממוצע). ישנם מי שהצליחו לקבל אזרחות פורטוגלית בכוחות עצמם ולחסוך בהוצאות, אך חשוב לקחת בחשבון כי טיפול מקצועי מגדיל את הסיכוי כי ההליך ישא פרי. עוד חשוב לזכור כי טיפול מקצועי יקצר את משך הזמן שהעניין כלו ייקח ואת הסיכון שלוקח מי שבוחרים לוותר על השירות, דהיינו שהזמן והכסף שהשקיעו פשוט ירדו לטמיון במקרה של סירוב לבקשה לקבלת אזרחות.

אולי גם לכם מגיעה אזרחות פורטוגלית?

בדקו זכאותכם עכשיו

מהם שמות המשפחה וארצות המוצא של משפחתך?

מצד האב


מצד האם


בדוק זכאות