בלוג

אדריכלות פורטוגלית – הסגנון המנואליני

פורטוגל היא ארץ לה היסטוריה ותרבות עשירה בעלת שלל אטרקציות, הן טבעיות והן מעשה ידי אדם. ולכן, אין פלא שתיירים רבים פוקדים את פורטוגל דרך קבע, וביניהם ישראלים רבים הבוחרים בה כיעד לחופשה.

המבקרים בפורטוגל מגלים כי ישנן חוויות השמורות לה בלבד. כך, למשל, רק מי שבוחר לבקר בפורטוגל זוכה ליהנות ממוסיקת פאדו אותנטית, להתרשם מאריחי אז’ולזו’ (Azulejo) שעיטור קירות בהם היא אמנות ייחודית לארץ זו.
הסגנון המנואליני הוא סגנון אדריכלות אשר התפתח בפורטוגל בתחילת המאה ה-16, ועד עצם היום הזה כמעט ולא ניתן למצוא מבנים הבנויים בסגנון זה במדינה אחרת. ההיכרות עם הסגנון המנואליני תעמיק את החוויה של ביקור בפורטוגל – מדובר בסגנון יוצא דופן, הכולל שימוש בעיטורים מרהיבים המעוצבים במוטיבים שונים הנגזרים מעברה של פורטוגל. לפניכם תיאור קצר של תולדות האדריכלות המנואלינית, אזכור מקורותיה, אופן התפתחותה, פרטים המאפיינים אותה והיכן מצויים מבנים הידועים כמיצגים אותה בשיאה.

 

 

סגנון הקרוי על שמו של מלך בר מזל
בין השנים 1495 – 1521 מלך בפורטוגל המלך מנואל הראשון, אשר ברבות הימים הפך מוכר כ – “בר המזל”. כינוי זה דבק בו משום שהתמזל מזלו למלוך בתקופת תור זהב פורטוגלית – בעת הזו מגלה הארצות הפורטוגלי ואסקו דה גאמה גילה את הנתיב הימי מאירופה להודו, תגלית אשר אפשרה האצת הסחר עם אפריקה והמזרח הרחוק וכך הניבה פריחה כלכלית. בשנת 1500 הגיע הנווט הפורטוגלי פדרו אלברש קברל לברזיל, וכך פורטוגל קנתה לעצמה דריסת רגל גם ביבשת החדשה אמריקה (אותה “גילה” כריסטופר קולומבוס רק שמונה שנים קודם לכן).
במהלך שנות שלטונו של מנואל הראשון התפתח הסגנון המנואליני אשר בהשראתו עוצבו מבנים מפוארים שחזיתותיהם עוטות עיטורי אבן מרהיבים. מנואל בר המזל אמנם מלך רק עשרים ושש שנים, אולם הספיק ליזום ולממן הקמת למעלה משישים מבנים מרשימים ביניהם כנסיות, מנזרים, מבצרים וארמונות.
הסגנון המנואליני מסמל מעבר מן הסגנון הגותי לאדריכלות הרנסאנס, ולאור זאת הוא מכונה לעיתים “גותיקה מנואלינית” או “גותיקה פורטוגזית מאוחרת”. מאמצע המאה ה-16 ועד אמצע המאה ה-19 דעך הסגנון, אולם אז חודש השימוש בו ומספר גדול של מבנים מרשימים הוקמו בהשראתו בסגנון שהפך ידוע כ – “ניאו-מנואליני”.

עיטורים במוטיבים הלקוחים ממאפייני התקופה
כאמור, הסגנון המנואליני מאופיין בעיטורי אבן מרהיבים על חזיתות מבנים, להם קווים המשלבים אדריכלות גותית ורנסאנסית (יש האומרים שניכרת בהם גם השפעת התרבות האסלאמית). העיטורים לקוחים מעולם הטבע כמו גם מתחום הימאות וגילוי הארצות. כך למשל ניתן להבחין בחבלים מתפתלים, אצטרולב (מכשיר ניווט לפי גרמי שמיים), בעלי חיים יבשתיים וימיים, צמחים (פרחים, שרכים, אצטרובלים ועוד) וכמובן גם סמלי דת נוצריים.

 

מבנים המייצגים באופן מובהק את הסגנון המנואליני
רוב המבנים שאת הקמתם יזם המלך מנואל הראשון עצמו נהרסו ברעש אדמה רב עוצמה שפקד את פורטוגל בשנת 1755. גם מקום משכנו של המלך עצמו, ארמון ריבירה בליסבון, נהרס כליל. בליסבון ניתן למצוא שני מבנים ששרדו את רעש האדמה, אלה הם מגדל בלם ומנזר ז’רונימוש.
מבנה מרשים משנים מאוחרות יותר בו ניכרים היטב מוטיבים מן הסגנון המנואליני הוא מנזר מדרה דה דאוס (Convento da Madre de Deus), כיום מוזיאון לאמנות אריחי האזולז’ו, אף הם סמל ייחודי של פורטוגל.

תחנת הרכבת המרכזית בליסבון, אשר נבנתה בסוף המאה ה-19, נחשבת לדוגמא מצוינת לאדריכלות ניאו-מונולאית, סגנון מאוחר שחידש את הסגנון המונולאי המקורי מן המאה ה-16. מחוץ לליסבון ישנם עוד מבנים רבים ברחבי פורטוגל הבנויים בסגנון המנואלי המסורתי או שניכרים בה ממאפייניו.

אולי גם לכם מגיעה אזרחות פורטוגלית?

בדקו זכאותכם עכשיו

מהם שמות המשפחה וארצות המוצא של משפחתך?

מצד האב


מצד האם


בדוק זכאות