לימודים אקדמאיים בפורטוגל

אוניברסיטת קוימברה, הידועה כיום באחת האוניברסיטאות העתיקות ביותר באירופה ובין החשובות ביותר בפורטוגל עצמה, נחשבת גם כיעד תיירותי מיוחד, המושך אליו רבים. יחד עם זאת, מגיעים אליה בכל שנה סטודנטים חדשים מכל העולם, לרבות מישראל, הנהנים ממוסד אקדמי חשוב ומוביל בעולם. לצדה של אוניברסיטה זו, שנוסדה עוד בשנת 1290, ישנן בפורטוגל מוסדות אקדמיים נוספים, המהווים הזדמנות לצעירים לרכוש השכלה ומקצוע לחיים.

לימודים בפורטוגל – אז, מסתבר שזה אפשרי

לימודים בפורטוגל הפכו, בשנים האחרונות, ריאליים עבור לא מעט ישראלים. לפני כשנתיים עודכן על ידי ממשלת פורטוגל החוק המתמקד במתן אזרחות ליהודים מגורשי ספרד, כשהמשמעות לכך בפועל היא האפשרות להוציא אזרחות פורטוגלית לכל מי שיוכיח כי משפחתו גורשה בזמן האינקוויזיציה לפורטוגל, ולאחר מכן למדינות צפון אפריקה, ליוון, לטורקיה, להולנד, לבולגריה ולמדינות אירופאיות נוספות. אלה העומדים בקריטריון חשוב זה יוכלו להוציא אזרחות פורטוגלית, המקנה להם גם זכויות רבות, התקפות לבעלי אזרחויות אירופאיות אחרות. אחד היתרונות הוא האפשרות ללמוד בפורטוגל במוסדות השונים בה, ובמקביל לנצל את ההטבות השונות שנהנים מהן אזרחי אירופה (אזרחי האיחוד האירופאי).

תהליך הוצאת אזרחות פורטוגלית מתחיל בבדיקת זכאות, תוך התייחסות להיסטוריה המשפחתית של המבקש ובדיקת שם משפחתו ומוצאו. נתונים אלו מאפשרים בחינת הקשר המשפחתי לקהילה היהודית בפורטוגל, ובהתאם המשך התהליך. על מנת לקבל אישור מהקהילה היהודית באשר לקשר זה, יש להמציא מספר מסמכים, כמו תעודת לידה, צילום דרכון, צילום תעודת הנישואין של ההורים וגם עץ שורשים, מסמכים המאושרים על ידי אפוסטיל רשמי. לאחר קבלת אישור הקהילה, יש לשלחו יחד עם מסמכים נוספים למשרד הפנים הפורטוגלי כדי לקבל את האישור הסופי הרשמי בדבר האזרחות (עותק נאמן למקור של הדרכון, תעודת לידה המתורגמת לפורטוגזית ותעודת יושר מטעם המשטרה). את ההליך עצמו ניתן לעשות בעזרת חברה, המתמחה בכך ומסייעת למבקש האזרחות לעבור את כל השלבים השונים במהירות וביעילות.

סקירה על האקדמיה הפורטוגלית

לא בכדי בוחרים אירופאיים רבים וגם ישראלים, בעלי אזרחות פורטוגלית, ללמוד באחד המוסדות האקדמיים של פורטוגל. מעבר לעלות המחייה הזולה יחסית, המקומיים הידידותיים והאווירה הנינוחה והשלווה האופיינית למדינה, ידועים המוסדות להשכלה הגבוהה בפורטוגל, כמו גם מערכת החינוך שבה, ברמה הלימודים הגבוהה שהם מציעים. זו גם הסיבה מדוע בסביבות 10 אחוז מכלל הסטודנטים הם סטודנטים זרים, ולפחות 20 אחוז מסך הסטודנטים באוניברסיטה העתיקה שבקוימברה הם סטודנטים ממדינות שונות בעולם. סטודנטים רבים מספרים על החוויות החיוביות שלהם במהלך הלימודים, על הרוח הפורטוגלית החיובית, על ההיסטוריה העשירה, התרבות המעניינת וכמובן מזג האוויר הנוח והנעים שקשה להתעלם ממנו. כל אלה, הופכים את פורטוגל ליעד נהדר לבלות בו מספר שנים במסגרת לימודים אקדמיים, לימודים במסלולים שונים, המקנים ידע ומיומנויות חשובות מאד.

מוסדות מובילים

ישנן כיום חמש אוניברסיטאות בפורטוגל, כשהמובילה שבהן היא זו שבפורטו, הממוקמת במקום ה-323 בעולם. אוניברסיטה זו נוסדה בשנת 1911 ולומדים בה 30,000 סטודנטים, שמתוכם בסביבות 3,000 סטודנטים ממדינות שונות בעולם. באוניברסיטה הזו נמצא מכון לביולוגיה מולקולרית והתא, מכון החוקר את מערכות המחשב וגם מכון לפתולוגיה מולקולארית. אוניברסיטה נוספת בפורטוגל היא זו שבליסבון, שממוקמת במקום ה-330 בעולם. היא הגדולה ביותר בפורטוגל ולומדים בה קרוב ל-47,000 סטודנטים. יש בה 18 פקולטות שונות והיא נוסדה בשנת 1911. אוניברסיטת NOVA de Lisboa היא האוניברסיטה השלישית ברשימה. היא נוסדה בשנת 1973 והיא נמצאת במקום ה-366 בעולם. לומדים בה למעלה מ-19,000 סטודנטים והיא מתמחה במדע וטכנולוגיה. האוניברסיטה העתיקה בקוימברה היא אתר מורשת עולמית וגם מוסד מוביל במדינה. לומדים בה למעלה מ-21,000 סטודנטים כש-20 אחוז מתוכם הם סטודנטים מכל העולם. יש בה 8 פקולטות, כשבין הפופולאריות שבהן הן הפקולטה למדעי הרוח והפקולטה לאמנות.

באילו תחומים לימודיים מצטיינת פורטוגל

פורטוגל ידועה בהיסטוריה אקדמית ארוכת שנים ובמערכת חינוכית מתקדמת ואיכותית מאד, הממוקמת במקום ה-35 ברשימת מערכות החינוך הטובות ביותר בעולם. המוסדות האקדמיים בפורטוגל נחשבים למובילים במחקר אקדמי ובהכנת הסטודנטים שלהם לתחום הלימודי שבו הם בחרו לעסוק בפועל בתום לימודיהם. האוניברסיטאות מציעות לסטודנטים לקחת חלק במגוון מסלולי לימוד ותארים בתחומי ההנדסה, הניהול וכן הרוח. ניתן לבחור באחת מתוך שלוש רמות לימוד: הראשונה נמשכת בין שלוש לארבע שנים – תואר ראשון, את השנייה ניתן להשלים בתוך שנה עד שנתיים – מאסטר ואת השלישית בתוך שלוש שנים – דוקטורנט. מרבית הקורסים ברמה הראשונה נלמדים בשפה המקומית, בפורטוגזית ואלה הממשיכים לתואר השני יכולים להשתלב בלא מעט תכניות לימוד בשפה האנגלית. זו גם הסיבה מדוע חשוב מאד לדעת את השפה הפורטוגזית, ובמיוחד לנמצאים בשלב הראשוני של הלימודים ורוצים לבחור במסלול של תואר אקדמאי של אחת האוניברסיטאות המובילות במדינה.

אופי החיים הסטודנטיאלי

פורטוגל היא בין המדינות הזולות ביותר במערב אירופה וזו גם הסיבה מדוע קל יחסית לסטודנטים רבים להתנהל במדינה בזמן הלימודים. התקציב שהם זקוקים לו לשנה איננו גבוה, ויחד עם זאת מאפשר להם לחיות בנוחות רבה. זאת, בניגוד למדינות רבות אחרות בעולם, בהן סטודנטים רבים מוצאים את עצמם משקיעים שעות רבות בשבוע בעבודה כדי לחסוך כסף למחייה וגם ללימודים.

כמה עולה ללמוד בפורטוגל

הלימודים אינם יקרים, ועולים בין 950 אירו ל-1,250 אירו לשנה. הסכום הזול הופך אותם למבוקשים מאד בקרב סטודנטים מרחבי העולם, המעוניינים ליהנות מעלויות זולות, כמו גם מיתרונות רבים שמציעה המדינה כולה.

הישגים בזירה האקדמית

ולסיום, אי אפשר שלא להזכיר את ההישגים האקדמיים הבולטים של פורטוגל, הישגים בעלי אופי בינלאומי ומשמעותי. דוגמה לאחד מהם הינו ז’וזה סאראמאגו, אשר זכה בפרס נובל לספרות בשנת 1998 ונחשב לאחד מהספורים הבולטים בפורטוגל.

מאמרים נוספים
האיחוד האירופי – מועדון ה – VIP של העולם

בשנת 1993, כשנה לאחר החתימה על אמנת מאסטריכט לפיה יותקנו מטבע אחד, אזרחות אחת ומאפיינים משותפים נוספים למדינות אירופה, נחנך

מגורשי ספרד ופורטוגל – סיפור עצוב בהמשכים

ממש בסוף המאה ה – 15, בסביבות השנים 1492 – 1494, נרשמו ברחבי עולם מספר אירועים היסטריים, שישנו את הדמוגרפיה

יהדות פורטוגל – על ההיסטוריה, האסונות, והעוצמות בעבר ובהווה

אחת הקהילות המרשימות של יהדות הגולה בתחילת המאה הקודמת היתה ללא ספק קהילת יהדות ספרד ופורטוגל. בקהילה היהודית בשתי מדינות

וויזה לארה”ב לבעלי דרכון אירופאי

תכנית הפטור מויזה (WVP) מאפשרת, תחת תנאים מסוימים, לבעלי דרכון של האיחוד האירופי, ממדינות מסוימות, להיכנס לארה”ב למטרות בילוי, עסקים,

אנוסי פורטוגל בקסטלו דה וידה – מרדיפתם עד להכרה בזכויותיהם

המבקרים בערים, העיירות והכפרים הציוריים שבחבל אלנטג’ו בפורטוגל מגלים עושר של היסטוריה, תרבות, קהילות קסומות המתנהלות בעצלתיים, טבע בתולי ועוד.

לימודים אקדמאיים בפורטוגל

אוניברסיטת קוימברה, הידועה כיום באחת האוניברסיטאות העתיקות ביותר באירופה ובין החשובות ביותר בפורטוגל עצמה, נחשבת גם כיעד תיירותי מיוחד, המושך

ביצוע השקעות משתלמות במיוחד בפורטוגל

בשנים האחרונות כלכלת פורטוגל מתאוששת מן המשבר הכלכלי שהחל בארה”ב בשנת 2008 והתפשט גם לאירופה (משבר הסאב-פריים שראשיתו פיצוץ בועת

הדיפלומט הפורטוגלי שהציל אלפים מיהודי פורטוגל בשואה

למרות שהציל אלפי יהודים בזמן השואה, שמו של אריסטידש דה סוזה מנדש, לא מוכר, לנו, הישראלים. אריסטידש דה סוזה מנדש

אדריכלות פורטוגלית – הסגנון המנואליני

פורטוגל היא ארץ לה היסטוריה ותרבות עשירה בעלת שלל אטרקציות, הן טבעיות והן מעשה ידי אדם. ולכן, אין פלא שתיירים

מוסיקת פאדו – מוסיקה פורטוגזית לנשמה

מוסיקת פאדו, מוסיקת נשמה פורטוגלית פורטוגל היא ארץ קסומה המושכת אליה תיירים מכל רחבי העולם. מוסיקת פאדו היא ייחודית לפורטוגל

בדיקת זכאות
חיפוש שם משפחה
רשימת שמות המשפחה הינה רשימה משוערת ואין לראות בה ראייה לזכאות ו/או לאי זכאות עד לבדיקה מלאה מול הגופים המוסמכים. כל הזכויות שמורות למרכז הישראלי לאזרחות פורטוגלית.
השארת פרטים
מלאו את הטופס, ואנחנו נחזור אליכם עם בדיקת זכאות ראשונית

כל השמות ברשימה זו הם תוצאה של עיבוד וזיקוק של 4 רשימות שנאספו על ידי 4 מקומיים, להלן מקור השם:
L = מגיע מ- Lusaweb ( http://www.lusaweb.com ), שבו ניתן למצוא את השם בפורטוגזית וכן גנאלוגיות ספרדיות. על החלק הספרדי הקרדיט מגיע למר הארי שטיין.
O =העתק של מר ג'ף מלכה. http://www.orthohelp.com/geneal/names.htm
T =מגיע מב.נחמן. http://home.earthlink.net/-bnahman/TOLEDOhtm.htm
I = מגיע מהרב חיים הלוי. http://www.ifmj.org

*רשימת שמות המשפחה הינה רשימה משוערת ואין לראות בה ראייה לזכאות ו/או לאי זכאות עד לבדיקה מלאה מול הגופים המוסמכים.
המרכז הישראלי לאזרחות פורטוגלית

עמינדב 1, (קומה 5) תל־אביב-יפו
072-3272602
info@israelportugal.com

נגישות במשרדי החברה: כניסה לא נגישה מרחוב עמינדב 1 | כניסה נגישה מרחוב יגאל אלון 76 חניון שופרסל דיל | שירותים נגישים בקומה 4 – בספרייה

המרכז הישראלי
לאזרחות פורטוגלית
עמינדב 1, (קומה 5) תל אביב-יפו 072-3272602 info@israelportugal.com