כמה זמן לוקח להוציא דרכון פורטוגלי וכיצד מתנהל תיקכם ?

למה לוקח כשנה וחצי המתנה, מה קורה בזמן הזה, היכן התיק עובר, אילו בדיקות מתבצעות על כל תיק?

אם בחרתם לנצל את ההזדמנות להוציא אזרחות פורטוגלית, ואתם כבר יודעים קצת על התהליך, אתם בטח שואלים את עצמכם – מדוע לעתים לוקח יותר משנה עד שמקבלים את האזרחות המיוחלת?
לפניכם הסבר קצר על שלבי התהליך, מה קורה לתיק מרגע שהוא מוגש למשרד הפנים הפורטוגלי, אילו תחנות הוא עובר, היכן יתכנו עיכובים, מה אפשר לעשות כדי להימנע מהם, אילו בעיות עלולות לצוץ וכיצד פותרים במהירות בעיות כאלו, מה יכול לגרום לדחיית הבקשה שלכם, ועוד.

מדוע יש בקשות שמטופלות מהר יותר מאחרות?

עוד לפני שנפרט על התהליך שיעבור התיק שלכם, חשוב שתדעו שקשה לחזות מראש תוך כמה זמן יסתיים הטיפול בבקשה שלכם, מתי תדעו סופית אם אתם זכאים לקבל אזרחות פורטוגלית, וכמה זמן יחלוף עד שהאזרחות תהיה אצלכם ביד.
מדובר בהליך מובנה המתנהל על פי חוק, ולכן כל בקשה עוברת דרך אותם צינורות. ובכל זאת, יש בקשות שהטיפול בהן מסתיים בתוך כשנה וחצי ואחרות שמגיעות לסיומן רק אחרי שלוש שנים.
ההבדלים נובעים ממאפיינים של מבקשי האזרחות ותקלות העלולות לנבוע מטיפול לוקה בחסר.

דברים נוספים המשפיעים על משך הזמן שיחלוף עד קבלת אזרחות פורטוגלית יכולים להיות בכמה מדינות ביקרתם בחייכם, ובכמה מהן הייתה לכם שהייה ארוכה (משטרת פורטוגל עשויה לבקש המצאת תעודות יושר ממדינות כאלה בנוסף לזו ממשטרת ישראל); הגשת התיק בצורה מקצועית על ידי עורך דין בפורטוגל; תרגום מקצועי יותר או פחות; בדיקה יסודית כי כל המסמכים הנדרשים אכן קיימים בתיק הבקשה שלכם; ועוד.

הכנה יסודית וטיפול מקצועי חשוב יותר מכמה מהר תקבלו את האזרחות

יש החושבים כי מאחר שמדובר בהליך מסודר מול מוסדות מסודרים של מדינה, מי שמעדיף לטפל בהכל בעצמו יכול לצלוח את התהליך בקלות בשלום. אמנם, אפשר לפעול עצמאית, להבין מה צריך לארגן, להשיג את המסמכים הדרושים ולהגיש בקשה לקבלת אזרחות פורטוגלית בעצמכם – אך חשוב לדעת שיש טעויות העלולות לגרום לא רק לדחיית הבקשה, אלא גם לאובדן הזכות לערער על הדחייה ולהשיג בכל זאת את האזרחות, לאחר השלמת החסר.

התיק מוכן, יש אישור הקהילה היהודית, מה קורה עכשיו?

בין אם אתם מטפלים בבקשה שלכם לבד או שפניתם לחברה מקצועית שתסייע לכם בתהליך הזכאות, מגיע שלב בו התיק מוכן להגשה לממשלת פורטוגל. שלב זה נקרא “שלב הגשת מסמכי מקור”, והוא אורך כחצי שעה במהלכה יהיה עליכם להמתין עד שצוות המשרד יעבור על כל המסמכים בתיק ויבדוק, באופן כללי, כי הגשתם את כל הדרוש. אם בשלב זה תתעורר בעיה הנובעת מחוסר של מסמך כזה או אחר. תקבלו פרק זמן מוגבל להשלמת החסר. מהרגע בו תגישו את המסמכים כראוי, צוות המשרד יטפל בהם ביעילות ובמהירות האפשרית.

במידה ששלב הגשת מסמכי המקור עובר בשלום, המסמכים עוברים תרגום, חתימת נוטריון, חתימת אפוסטיל והשלמת מסמכים נוספים שצוות המשרד אמון עליהם. כשהתיק מוכן, הוא נשלח בצורה מאובטחת לעורך הדין בפורטוגל (שימו לב כי עורך הדין חייב להיות מאושר על ידי ממשלת פורטוגל), שגם הוא עובר על התיק ומוסיף מסמכים משלו ולאחר בדיקה נוספת שכל התיק מכיל את כל המסמכים הנדרשים- עורך הדין בפורטוגל מגיש את התיק למשרד הפנים הפורטוגלי, ואתם מקבלים מספר מעקב המעיד שהגשתם בקשה והתיק שלכם נכנס לצינורות המקובלים לטיפול. עניין קבלת מספר המעקב הוא חשוב מאוד, היות ומרגע זה אתם מוגנים משינויים שייתכנו בחוק, כולל כאלה העלולים להשפיע על זכאותכם. התיק שלכם מקבל סטטוס “דישפשו” (מן המילה ,Dispacho או “משרד” בפורטוגזית).

לאחר שנמסר לכם מספר המעקב הפקיד ידאג לסרוק את התיק ויעביר עותק ממנו למחלקת ההגירה ולמשטרת פורטוגל. המשטרה מבצעת בדיקה כדי לוודא שאין לכם עבר פלילי. תעודת היושר הישראלית, ובתנאי שהיא בתוקף, תספיק אלא אם הייתה לכם שהות ארוכה גם במדינות נוספות וזה מופיע בדרכון הנוכחי שלכם. במקרה כזה, אם לא דאגתם מבעוד מועד לתעודות יושר ממדינות אלו אתם תתבקשו להמציא אותן. בנוסף, חשוב לדעת כי משטרת פורטוגל תבדוק רישום עבירות לא רק מול משטרת ישראל, אלא גם מול האינטרפול.

לאחר שהמשטרה מסיימת בדיקתה ונותנת אישורה להמשך טיפול בתיק, משתנה הסטטוס שלו והופך ל-“רג’יסטו” (מן המילה Registo בפורטוגזית, שפירושה “רישום”). תיק שהגיע לשלב זה כבר מעניק לכם מעמד של אזרחים פורטוגלים. כאן יש צוואר בקבוק מוכר, בגלל נושאת משרה פקידותית אחת בלבד החותמת על תעודות הלידה הפורטוגליות שמוענקות לכם. רק עם קבלת תעודת הלידה הפורטוגלית תוכלו לחזור למשרד הפנים ולהוציא דרכון פורטוגלי.

מאמרים נוספים
הוצאת דרכון פורטוגלי לבן או בת זוג

הכול התחיל ב-1492, כשיהודי פורטוגל וספרד שלא הסכימו להתנצר גורשו מבתיהם וממדינתם, ונאצלו להשאיר מאחור את כל הרכוש שלהם. כמה

כמה זמן לוקח להוציא דרכון פורטוגלי וכיצד מתנהל תיקכם ?

למה לוקח כשנה וחצי המתנה, מה קורה בזמן הזה, היכן התיק עובר, אילו בדיקות מתבצעות על כל תיק? אם בחרתם

האיחוד האירופי – מועדון ה – VIP של העולם

בשנת 1993, כשנה לאחר החתימה על אמנת מאסטריכט לפיה יותקנו מטבע אחד, אזרחות אחת ומאפיינים משותפים נוספים למדינות אירופה, נחנך

מגורשי ספרד ופורטוגל – סיפור עצוב בהמשכים

ממש בסוף המאה ה – 15, בסביבות השנים 1492 – 1494, נרשמו ברחבי עולם מספר אירועים היסטריים, שישנו את הדמוגרפיה

יהדות פורטוגל – על ההיסטוריה, האסונות, והעוצמות בעבר ובהווה

אחת הקהילות המרשימות של יהדות הגולה בתחילת המאה הקודמת היתה ללא ספק קהילת יהדות ספרד ופורטוגל. בקהילה היהודית בשתי מדינות

וויזה לארה”ב לבעלי דרכון אירופאי

תכנית הפטור מויזה (WVP) מאפשרת, תחת תנאים מסוימים, לבעלי דרכון של האיחוד האירופי, ממדינות מסוימות, להיכנס לארה”ב למטרות בילוי, עסקים,

אנוסי פורטוגל בקסטלו דה וידה – מרדיפתם עד להכרה בזכויותיהם

המבקרים בערים, העיירות והכפרים הציוריים שבחבל אלנטג’ו בפורטוגל מגלים עושר של היסטוריה, תרבות, קהילות קסומות המתנהלות בעצלתיים, טבע בתולי ועוד.

לימודים אקדמאיים בפורטוגל

אוניברסיטת קוימברה, הידועה כיום באחת האוניברסיטאות העתיקות ביותר באירופה ובין החשובות ביותר בפורטוגל עצמה, נחשבת גם כיעד תיירותי מיוחד, המושך

ביצוע השקעות משתלמות במיוחד בפורטוגל

בשנים האחרונות כלכלת פורטוגל מתאוששת מן המשבר הכלכלי שהחל בארה”ב בשנת 2008 והתפשט גם לאירופה (משבר הסאב-פריים שראשיתו פיצוץ בועת

הדיפלומט הפורטוגלי שהציל אלפים מיהודי פורטוגל בשואה

למרות שהציל אלפי יהודים בזמן השואה, שמו של אריסטידש דה סוזה מנדש, לא מוכר, לנו, הישראלים. אריסטידש דה סוזה מנדש

בדיקת זכאות
חיפוש שם משפחה
רשימת שמות המשפחה הינה רשימה משוערת ואין לראות בה ראייה לזכאות ו/או לאי זכאות עד לבדיקה מלאה מול הגופים המוסמכים. כל הזכויות שמורות למרכז הישראלי לאזרחות פורטוגלית.
השארת פרטים
מלאו את הטופס, ואנחנו נחזור אליכם עם בדיקת זכאות ראשונית

כל השמות ברשימה זו הם תוצאה של עיבוד וזיקוק של 4 רשימות שנאספו על ידי 4 מקומיים, להלן מקור השם:
L = מגיע מ- Lusaweb ( http://www.lusaweb.com ), שבו ניתן למצוא את השם בפורטוגזית וכן גנאלוגיות ספרדיות. על החלק הספרדי הקרדיט מגיע למר הארי שטיין.
O =העתק של מר ג'ף מלכה. http://www.orthohelp.com/geneal/names.htm
T =מגיע מב.נחמן. http://home.earthlink.net/-bnahman/TOLEDOhtm.htm
I = מגיע מהרב חיים הלוי. http://www.ifmj.org

*רשימת שמות המשפחה הינה רשימה משוערת ואין לראות בה ראייה לזכאות ו/או לאי זכאות עד לבדיקה מלאה מול הגופים המוסמכים.