יהדות פורטוגל – על ההיסטוריה, האסונות, והעוצמות בעבר ובהווה

אחת הקהילות המרשימות של יהדות הגולה בתחילת המאה הקודמת היתה ללא ספק קהילת יהדות ספרד ופורטוגל. בקהילה היהודית בשתי מדינות שכנות אלה חיו מעל 200,000 יהודים, שהיוו על פי הערכות מעל 10% מסך אוכלוסיית פורטוגל ועמוד התווך של הקהילה העסקית של המדינה. מה קרה ליהדות פורטוגל? איפה אותה קהילה כיום? וכיצד נראו חיי הקהילה אז? טיול אל יהדות פורטוגל של לפני יותר מ – 500 שנים – במאמר שלפניכם.

יהדות פורטוגל – קהילה מפוארת ורבת עוצמה

יהדות פורטוגל, כמו גם יהדות ספרד המדינה השכנה, התפתחה באין מפרע בעידוד המלך אפונסו השלישי אשר מלך בפורטוגל עד אמצע המאה ה – 13. המלך אלפונסו השלישי, שכנראה הבין כי היהודים מהווים כוח כלכלי רב עוצמה, השתמש בקשריו עם היהודים והפעיל אותם על מנת לשפר את מצבה הכלכלי של פורטוגל ואת קשרי הסחר שלה עם מדינות שכנות.

כבר במאה ה – 15, נשבו רוחות של אנטישמיות בפורטוגל, ובשנת 1449 חוו יהודי ליסבון – הקהילה הגדולה ביותר אז של יהודים בפורטוגל, תקופה קשה של פרעות ופגיעות, על רקע האשמת האוכלוסייה הנוצרית את היהודים בהבאת המגיפה השחורה.

בשנת 1492 נחתם הצו של גירוש יהודי ספרד, וכלל יהודי ספרד צוו לסיים את ענייניהם במדינה בתוך עד שלושה חודשים ולצאת מספרד, כשהם לא לוקחים איתם דברי ערך, כסף או זהב. מעל 100,000 יהודים מגורשי ספרד הגיעו אז לפורטוגל, בעיקר לחלק המזרחי של המדינה, וביקשו להקים בה בית חדש. אולם הצרות לא איחרו להגיע, כאשר ארבע שנים לאחר מכן, עקב נישואי המלך לביתם של מלכי ספרד, נחתם הצו המאשר את גירוש יהודי פורטוגל. מזלם של יהודי פורטוגל דווקא שפר עליהם פחות, ורבים מהם הוכרחו להתנצר – אלו הם אנוסי פורטוגל, אשר דתם הומרה בכפייה אולם בסתר, הם המשיכו לקיים את מנהגי היהדות.

שיקום הקהילה היהודית בפורטוגל, בתחילת המאה ה – 19

יהודים רבים אשר עזבו את פורטוגל למדינות קרובות כמו מרוקו, טנג’יר, ואפילו צרפת – שבו אליה בתחילת המאה ה – 19, כאשר בשנת 1892 קיבלה הקהילה היהודית ספרדית מעמד של קהילה מוכרת רשמית. עוד ועוד קולות עלו לאיתור האנוסים ולהשבתם ליהדות. הפורטוגזי ארתור קארלוש דה בארוש באשטו הפך את הנושא למשימת חייו, והוא איתר והשיב אל חיק היהדות כמעט 10,000 ילדים ונכדים של אנוסי פורטוגל. נאמר עליו, שהיה צאצא של אנוסים בעצמו.

כיום, ישראל ופורטוגל הן ביחסי ידידות, והשגרירות הישראלית בפורטוגל פועלת בשיתוף עם ישראל והרבנות הישראלית על מנת לאפשר ליהודים בפורטוגל, שמרביתם מתגוררים בעיר הבירה ליסבון, חיים על פי דתם ופעילות קהילתית יהודית. על פי הערכות, מתגוררים כיום בפורטוגל כאלף יהודים מתוך עשרה מיליון תושבים סה”כ. מספר זה אינו כולל את צאצאי האנוסים, שלעיתים אף אינם מודעים להיסטוריה שלהם. האוכלוסייה היהודית בפורטוגל הינה אוכלוסיה מבוססת, ואנשי אשכולות מוכשרים רבים נולדו מתוכה. אוכלוסיית יהודי פורטוגל נהנית מחיים שלווים, תמיכה לאומית ובין לאומית, וקהילה יהודית פעילה.

מאמרים נוספים
הוצאת דרכון פורטוגלי לבן או בת זוג

הכול התחיל ב-1492, כשיהודי פורטוגל וספרד שלא הסכימו להתנצר גורשו מבתיהם וממדינתם, ונאצלו להשאיר מאחור את כל הרכוש שלהם. כמה

כמה זמן לוקח להוציא דרכון פורטוגלי וכיצד מתנהל תיקכם ?

למה לוקח כשנה וחצי המתנה, מה קורה בזמן הזה, היכן התיק עובר, אילו בדיקות מתבצעות על כל תיק? אם בחרתם

האיחוד האירופי – מועדון ה – VIP של העולם

בשנת 1993, כשנה לאחר החתימה על אמנת מאסטריכט לפיה יותקנו מטבע אחד, אזרחות אחת ומאפיינים משותפים נוספים למדינות אירופה, נחנך

מגורשי ספרד ופורטוגל – סיפור עצוב בהמשכים

ממש בסוף המאה ה – 15, בסביבות השנים 1492 – 1494, נרשמו ברחבי עולם מספר אירועים היסטריים, שישנו את הדמוגרפיה

יהדות פורטוגל – על ההיסטוריה, האסונות, והעוצמות בעבר ובהווה

אחת הקהילות המרשימות של יהדות הגולה בתחילת המאה הקודמת היתה ללא ספק קהילת יהדות ספרד ופורטוגל. בקהילה היהודית בשתי מדינות

וויזה לארה”ב לבעלי דרכון אירופאי

תכנית הפטור מויזה (WVP) מאפשרת, תחת תנאים מסוימים, לבעלי דרכון של האיחוד האירופי, ממדינות מסוימות, להיכנס לארה”ב למטרות בילוי, עסקים,

אנוסי פורטוגל בקסטלו דה וידה – מרדיפתם עד להכרה בזכויותיהם

המבקרים בערים, העיירות והכפרים הציוריים שבחבל אלנטג’ו בפורטוגל מגלים עושר של היסטוריה, תרבות, קהילות קסומות המתנהלות בעצלתיים, טבע בתולי ועוד.

לימודים אקדמאיים בפורטוגל

אוניברסיטת קוימברה, הידועה כיום באחת האוניברסיטאות העתיקות ביותר באירופה ובין החשובות ביותר בפורטוגל עצמה, נחשבת גם כיעד תיירותי מיוחד, המושך

ביצוע השקעות משתלמות במיוחד בפורטוגל

בשנים האחרונות כלכלת פורטוגל מתאוששת מן המשבר הכלכלי שהחל בארה”ב בשנת 2008 והתפשט גם לאירופה (משבר הסאב-פריים שראשיתו פיצוץ בועת

הדיפלומט הפורטוגלי שהציל אלפים מיהודי פורטוגל בשואה

למרות שהציל אלפי יהודים בזמן השואה, שמו של אריסטידש דה סוזה מנדש, לא מוכר, לנו, הישראלים. אריסטידש דה סוזה מנדש

בדיקת זכאות
חיפוש שם משפחה
רשימת שמות המשפחה הינה רשימה משוערת ואין לראות בה ראייה לזכאות ו/או לאי זכאות עד לבדיקה מלאה מול הגופים המוסמכים. כל הזכויות שמורות למרכז הישראלי לאזרחות פורטוגלית.
השארת פרטים
מלאו את הטופס, ואנחנו נחזור אליכם עם בדיקת זכאות ראשונית

כל השמות ברשימה זו הם תוצאה של עיבוד וזיקוק של 4 רשימות שנאספו על ידי 4 מקומיים, להלן מקור השם:
L = מגיע מ- Lusaweb ( http://www.lusaweb.com ), שבו ניתן למצוא את השם בפורטוגזית וכן גנאלוגיות ספרדיות. על החלק הספרדי הקרדיט מגיע למר הארי שטיין.
O =העתק של מר ג'ף מלכה. http://www.orthohelp.com/geneal/names.htm
T =מגיע מב.נחמן. http://home.earthlink.net/-bnahman/TOLEDOhtm.htm
I = מגיע מהרב חיים הלוי. http://www.ifmj.org

*רשימת שמות המשפחה הינה רשימה משוערת ואין לראות בה ראייה לזכאות ו/או לאי זכאות עד לבדיקה מלאה מול הגופים המוסמכים.
המרכז הישראלי
לאזרחות פורטוגלית
עמינדב 1, (קומה 5) תל אביב-יפו 072-3272602 info@israelportugal.com