יתרונות וחסרונות דרכון פורטוגלי

אחת השאלות הראשונות שמתעניינים בדרכון פורטוגלי היא אם אזרחות פורטוגלית משמעה גם אזרחות באיחוד האירופי. אז לפני הכול, בואו נסגור את הפינה הזאת: כן, פורטוגל היא חברה באיחוד האירופי והמשמעות היא שהיתרונות של דרכון פורטוגלי זהים ליתרונות של כל דרכון אירופאי אחר.  

למרות זאת, לדרכון הפורטוגלי יש גם אופי שהוא ייחודי לו כך ששווה להכיר את היתרונות והחסרונות שהם שלו ורק שלו.

למה בכלל כדאי להוציא דרכון פורטוגלי?

התשובה המדויקת ביותר על השאלה שבכותרת היא גם הפשוטה ביותר: כדאי להוציא דרכון פורטוגלי כי לעומת דרכונים זרים אחרים, התהליך כולו קל יחסית וכרוך בשני שלבים עיקריים: הכרה של הקהילה היהודית בפורטוגל בכך שאתם אכן צאצאים של מגורשי ספרד ופורטוגל, והגשת בקשה לרשויות המקומיות בפורטוגל. 

חוץ מזה, ישראלים רבים בוחרים להנפיק לעצמם דרכון פורטוגלי כי לפי תנאי הסף, ישראלים רבים אכן זכאים לדרכון פורטוגלי.

אבל אם נצלול קצת יותר לעומק, אז מניסיוננו לכל אחת ואחד מאלפי הישראלים שהוציאו אצלנו אזרחות פורטוגלית היו סיבות משלהם – ״כדי שיהיה לנו עוד בית״, ״אני רוצה שתהיה לילדים זכאות ללימודים אקדמיים במימון המדינה״, ״אני רוצה גישה להזדמנויות נדל"ן שונות״, ״מעדיפה שתהיה לי אפשרות לטייל בעולם בצורה נוחה יותר, כולל כניסה בלי ויזה לארה"ב״, ״אני מתכנן לעבור לגור במדינה שנוח יותר לחיות בה״, ״רוצה לפתוח לילדים כמה שיותר אפשרויות״ ואפילו את הסיבה הזאת שמענו:״לגלוש כל היום בים עם הגלים הכי טובים בעולם״. 

אז עכשיו שמנינו את כל הסיבות, בואו נרכז לרגע את כל ההטבות והיתרונות שמגיעים עם הדרכון הפורטוגלי הנכסף. 

יתרונות הדרכון הפורטוגלי

אז מה בדיוק נותן לכם הדרכון הפורטוגלי? ארבעה דברים מרכזיים:

 1. מעבר חופשי בין מדינות אירופה.
 2. לימודים אקדמיים חינם באירופה. 
 3. היכולת לעבוד ולעשות עסקים באירופה.
 4. כניסה לארה״ב בלי ויזה ויכולת להיכנס למדינות שלישראלים אין אישור להיכנס אליהן. 

בואו נעבור על היתרונות האלה אחד אחד. 

 1. לנוע בחופשיות בין מדינות אירופה. כמו שאמרנו בפתיחה של המאמר, אזרחות פורטוגלית היא אזרחות של האיחוד האירופי וזה אומר שתוכלו לנוע בחופשיות בין מדינות האיחוד כאזרחים אירופאים מהשורה. בלי ויזות, בלי בירוקרטיה, בלי הגבלה. 
 2. ללמוד באוניברסיטה בחינם. מדינות אירופה מסבסדות לימודים אקדמיים לסטודנטים שיש להם אזרחות אירופאית, כך שהלימודים בלא מעט אוניברסיטאות ומכללות ברחבי היבשת הם חינמיים לאזרחים. אבל זה לא נגמר בזה, כי סטודנטים שמחזיקים באזרחות אירופאית גם נהנים מהטבות נוספות כמו סיוע בשכר דירה, פטור ממבחני קבלה וכיסוי חלקי או מלא של הוצאות מחיה. 
 3. לעבוד ולעשות עסקים באירופה. ברגע שתהיה לכם אזרחות פורטוגלית תוכלו לפתוח עסק, להשקיע בנדל"ן או לעבוד במדינות האיחוד, ומאחר שהרבה חברות בינלאומית מעדיפות להעסיק עובדים שיש להם יותר מאזרחות אחת הדרכון הפורטוגלי גם יכול לפתוח בפניכם אפשרויות תעסוקה חדשות.
 4. להיכנס לארה״ב בלי ויזה ולהיכנס למדינות אסורות לישראלים. גם ארה״ב תהיה פתוחה בפניכם ברגע שיהיה לכם דרכון פורטוגלי ותוכלו להיכנס אליה ולצאת ממנה בלי לטרוח עם קבלת אשרת שהייה. ואם אתם קצת הרפתקנים, אז אזרחות אירופאית גם פותחת בפניכם את האפשרות להיכנס למדינות שהכניסה אליהן אסורה לישראלים, כמו אינדונזיה, שהיא גן עדן לחובבי הגלישה.

החסרונות של דרכון פורטוגלי – יש דבר כזה?

אף על פי שלעומת אזרחויות אחרות קל יותר להשיג אזרחות פורטוגלית, המספר הגדול של ישראלים שפונים לקבלת האזרחות הזאת גרם לממשלת פורטוגל לנסות להוסיף דרישות שיכולות להאריך את משך הטיפול בכל בקשה. 

חסרון נוסף, והוא לא ייחודי לדרכון הפורטוגלי, הוא שיש מדינות שלא מאפשרות לאזרחים שלהן להחזיק ביותר מאזרחות אחת או שתיים. לכן, אזרחי ישראל שכבר יש להם אזרחות נוספת אולי לא יורשו להחזיק באזרחות שלישית על ידי המדינה השנייה. למרבה השמחה, למדינת ישראל לא מפריע שאזרחיה מחזיקים באזרחות או באזרחויות נוספות אז לא צפויים לכם קשיים מהכיוון הזה.

אבל, חשוב גם להגיד שיש גם פתרון די פשוט לשתי הבעיות הללו: כל עוד אתם עובדים עם מקצוענים, שיש להם קשרים בפורטוגל וניסיון בהוצאת אזרחות פורטוגלית לישראלים, תוכלו להגיש בקשה בראש שקט ולדעת שיש מי שמטפלים בכל היבט בתהליך באמינות וביושר. 

ולסיום, למרות שאלה הם שני החסרונות היחידים שהצלחנו למצוא, לא רצינו להשאיר אתכם עם רשימה כל כך קצרה אז בואו נקנח עם עוד כמה חסרונות של דרכון פורטוגלי, שבאמת לא פשוט להתמודד איתם.

 • חסרון מספר 1: אחרי שבוע בחופים של פורטוגל קשה מאוד להתרגל שוב לחופים של ישראל, שלא לדבר על הגלים.
 • חסרון מספר 2: היין הפורטוגלי הוא שם דבר בקרב חובבי יינות בעולם. הם כל כך טעימים, עד שתתקשו להפסיק לשתות אותם והרי כולם יודעים ששתייה מופרזת עלולה להזיק לבריאות.
 • חסרון מספר 3: האוכל הפורטוגלי היסטרי, יעני טעים בטירוף, בטח לחובבי הדגים אבל גם לאוהבי המאפים, אז תצטרכו להיזהר עם הכמויות.
 • חסרון מספר 4: לפורטוגלים יש הרבה סבלנות וזה אומר שהם יודעים לקחת את הזמן ושיש להם קצב משלהם, אז קחו בחשבון שתצטרכו לחכות לכל מיני דברים בפורטוגל ולאמץ לעצמכם גישה קצת יותר שאנטי. 

כבר עשיתם בדיקת זכאות? זה הזמן.

מאמרים נוספים
הוצאת דרכון פורטוגלי לבן או בת זוג

הכול התחיל ב-1492, כשיהודי פורטוגל וספרד שלא הסכימו להתנצר גורשו מבתיהם וממדינתם, ונאצלו להשאיר מאחור את כל הרכוש שלהם. כמה

כמה זמן לוקח להוציא דרכון פורטוגלי וכיצד מתנהל תיקכם ?

למה לוקח כשנה וחצי המתנה, מה קורה בזמן הזה, היכן התיק עובר, אילו בדיקות מתבצעות על כל תיק? אם בחרתם

האיחוד האירופי – מועדון ה – VIP של העולם

בשנת 1993, כשנה לאחר החתימה על אמנת מאסטריכט לפיה יותקנו מטבע אחד, אזרחות אחת ומאפיינים משותפים נוספים למדינות אירופה, נחנך

מגורשי ספרד ופורטוגל – סיפור עצוב בהמשכים

ממש בסוף המאה ה – 15, בסביבות השנים 1492 – 1494, נרשמו ברחבי עולם מספר אירועים היסטריים, שישנו את הדמוגרפיה

יהדות פורטוגל – על ההיסטוריה, האסונות, והעוצמות בעבר ובהווה

אחת הקהילות המרשימות של יהדות הגולה בתחילת המאה הקודמת היתה ללא ספק קהילת יהדות ספרד ופורטוגל. בקהילה היהודית בשתי מדינות

וויזה לארה”ב לבעלי דרכון אירופאי

תכנית הפטור מויזה (WVP) מאפשרת, תחת תנאים מסוימים, לבעלי דרכון של האיחוד האירופי, ממדינות מסוימות, להיכנס לארה”ב למטרות בילוי, עסקים,

אנוסי פורטוגל בקסטלו דה וידה – מרדיפתם עד להכרה בזכויותיהם

המבקרים בערים, העיירות והכפרים הציוריים שבחבל אלנטג’ו בפורטוגל מגלים עושר של היסטוריה, תרבות, קהילות קסומות המתנהלות בעצלתיים, טבע בתולי ועוד.

לימודים אקדמאיים בפורטוגל

אוניברסיטת קוימברה, הידועה כיום באחת האוניברסיטאות העתיקות ביותר באירופה ובין החשובות ביותר בפורטוגל עצמה, נחשבת גם כיעד תיירותי מיוחד, המושך

ביצוע השקעות משתלמות במיוחד בפורטוגל

בשנים האחרונות כלכלת פורטוגל מתאוששת מן המשבר הכלכלי שהחל בארה”ב בשנת 2008 והתפשט גם לאירופה (משבר הסאב-פריים שראשיתו פיצוץ בועת

הדיפלומט הפורטוגלי שהציל אלפים מיהודי פורטוגל בשואה

למרות שהציל אלפי יהודים בזמן השואה, שמו של אריסטידש דה סוזה מנדש, לא מוכר, לנו, הישראלים. אריסטידש דה סוזה מנדש

בדיקת זכאות
חיפוש שם משפחה
רשימת שמות המשפחה הינה רשימה משוערת ואין לראות בה ראייה לזכאות ו/או לאי זכאות עד לבדיקה מלאה מול הגופים המוסמכים. כל הזכויות שמורות למרכז הישראלי לאזרחות פורטוגלית.
השארת פרטים
מלאו את הטופס, ואנחנו נחזור אליכם עם בדיקת זכאות ראשונית

כל השמות ברשימה זו הם תוצאה של עיבוד וזיקוק של 4 רשימות שנאספו על ידי 4 מקומיים, להלן מקור השם:
L = מגיע מ- Lusaweb ( http://www.lusaweb.com ), שבו ניתן למצוא את השם בפורטוגזית וכן גנאלוגיות ספרדיות. על החלק הספרדי הקרדיט מגיע למר הארי שטיין.
O =העתק של מר ג'ף מלכה. http://www.orthohelp.com/geneal/names.htm
T =מגיע מב.נחמן. http://home.earthlink.net/-bnahman/TOLEDOhtm.htm
I = מגיע מהרב חיים הלוי. http://www.ifmj.org

*רשימת שמות המשפחה הינה רשימה משוערת ואין לראות בה ראייה לזכאות ו/או לאי זכאות עד לבדיקה מלאה מול הגופים המוסמכים.