אזרחות פורטוגלית – תהליך הזכאות

הוצאת אזרחות פורטוגלית – התהליך

יותר ממיליון ישראלים כבר בודקים האם המשפחה שלהם קשורה ישירות ליהדות ספרד ולגירוש ממנה אל פורטוגל – מי שמצליח להוכיח את הנושא, יוכל להפוך לאזרח פורטוגל וכן לקבל דרכון פורטוגלי.

אם המשפחה שלך הגיעה ממדינות בצפון אפריקה או הבלקן, ייתכן שמגיעה לך אזרחות פורטוגלית.

למה מגיעה לך אזרחות פורטוגלית?

לפני כשנתיים החליטה ממשלת פורטוגל לעשות שינוי בחוק העוסק במתן אזרחות ליהודים מקרב מגורשי ספרד. ההחלטה הייתה פשוטה: כל מי שיכול להוכיח שמשפחתו גורשה במהלך האינקוויזיציה וגירוש ספרד לפורטוגל ואחר כך למדינות אחרות, ביניהן מדינות צפון אפריקה, טורקיה, בולגריה, איטליה ומדינות אירופה אחרות, יוכל לקבל אזרחות פורטוגלית.

אם המשפחה שלך היא מהאזורים האלו, ייתכן שהמקור שלה הוא דווקא בספרד, משם גורשו היהודים לפורטוגל השכנה ואחר כך התפזרו באזור אפריקה ואירופה. היום, בזכות החוק המשודרג, גם מי שנולד כבר בישראל אבל יכול להוכיח את הקשר המשפחתי לגירוש ספרד, יוכל לקבל אזרחות. הסיבה להקלה הזו בחוק היא על מנת לעודד צעירים וצעירות להגיע לפורטוגל, לעבוד בה ולקדם בה יזמות עסקית חדשה.

 

איך זה עובד? התהליך לקבלת אזרחות פורטוגלית

בשלב הראשוני, יש לבדוק האם בכלל יש זכאות. לצורך כך, יש לאסוף את כל המסמכים הרלוונטיים על מנת להגיש אותם לקהילה היהודית בפורטוגל. הקהילה היהודית בפורטוגל היא הסמכות המאשרת וזו המעניקה תעודת צאצאות למועמד. רק לאחר אישור הצאצאות ניתן להמשיך בהליך ולהגיש את בקשת האזרחות למשרד המשפטים הפורטוגלי.
הפנייה לקהילה היהודית והנפקת תעודת הצאצאות כרוכה באגרה של 500 יורו, אגרה עליה מזדכים במלואה במידה שהבקשה איננה מאושרת. במידה שהבקשה התקבלה והוכח קשר בין המועמד ובין גירוש ספרד או פורטוגל, אפשר לעבור לשלב הבא: הכנת הבקשה לממשלת פורטוגל.

הכנת הבקשה היא הליך אשר מומלץ להסתייע במסגרתו בחברה המתמחה בכך – המרכז הישראלי לאזרחות פורטוגלית דואג לאסוף את תעודת המקור מהמועמד, התעודה נשלחת לאפוסטיל ולתרגום, ונוסף על כך דואג המרכז לאסוף תעודת יושר מן השגרירות. לאחר מכן, המרכז דואג לייצר העתק נאמן למקור של דרכון המועמד, כמו גם מסמכים נוספים שיש בהם צורך על מנת להגיש את הבקשה. לבסוף, המרכז דואג לשלוח את הבקשה למשרד המשפטים הפורטוגלי.

לאחר הגשת הבקשה, יש לשלם 250 יורו למשרד המשפטים הפורטוגלי, בכדי לפתוח שם תיק ולקבל מספר תיק. כמובן שכל המתואר לא פשוט כפי שנשמע – למשל, חשוב כי תעודת היושר תהיה בתוקף כאשר היא מוגשת למשרד המשפטים. ובנוסף, יכולים לצוץ עוד מגוון שאלות וקשיים.

אם ההליך מתנהל באופן תקין, לרוב הוא לוקח כשנה וחצי בממוצע עד לקבלת התשובה, מרגע הגשת הבקשה למשרד המשפטים הפורטוגלי. ולכן, תהליך שמביא תוצאות טובות, הוא תהליך המלווה ע”י עורך דין ובתמיכה של חברה המתמחה בכך. המחיר בהחלט משתלם – עולם שלם מלא בהזדמנויות עבודה, לימודים ומגורים ביבשת אירופה.

3 שאלות שיעזרו לך להבין אם את/ה זכאים לאזרחות פורטוגלית:

החוק המחודש מגדיר בדיוק מי יכול לקבל אזרחות פורטוגלית. הבסיס הוא היכולת להוכיח כי משפחתך באמת גורשה מספרד או, לחילופין, הייתה חלק מהקהילה המגורשת בפורטוגל, אליה הגיעו כתחנה ראשונה רבים מהמגורשים. הדרך הקלה ביותר להתחיל את הבירור היא לבדוק מאיפה הגיעה המשפחה. כאמור, אם המשפחה הגיעה מצפון אפריקה, מטורקיה או מארצות הבלקן, ייתכן שהשורשים שלה בגירוש ספרד.

האם שם המשפחה שלך ספרדי במקורו?

החוק מגדיר שמות מסוימים ככאלו הקשורים לקהילות היהודיות בספרד ובפורטוגל. ניתן למצוא רשימה של שמות כאן, אך גם אם השם שלכם אינו מופיע ברשימה זו, ניתן לברר לגבי מקורו באמצעות מחקר ברשת או דרך עורכי דין המתמחים בליווי לקבלת אזרחות.

האם יש לך תעודות משפחתיות שמוכיחות את השורשים הספרדים?

זה הזמן לפתוח את המסמכים הישנים של סבתא וסבא, לתשאל, לחקור ולבדוק האם השתמרו ניירות רשמיים ותעודות משפחתיות כמו תעודות לידה ונישואין מהמשפחה. תעודות מארצות המוצא או אפילו כאלו שנכתבו בלאדינו, השפה המשויכת ליהודים ממוצא ספרדי, יכולות להוכיח קשר ולקדם אותך לקבלת האזרחות.

גם אילן יוחסין מוכח ומפורט יכול להוביל לקבלת האזרחות. העץ המשפחתי צריך להוכיח כי קיימים שורשים ספרדיים או פורטוגליים. אם אין לך עץ משפחתי מפורט, אפשר לבצע מחקר גנאולוגי, אפילו דרך אתרי אינטרנט שעוסקים במשפחולוגיה.

 

אז למה אתם מחכים?

את כל הדברים שהוזכרו פה ועוד, אנו עושים למענכם כדי למנוע הוצאות מיותרות ובזבוז זמן

מלאו את הטופס וגלו כעת אם אתם זכאים לאזרחות פורטוגלית

מהם שמות המשפחה וארצות המוצא במשפחתך?

מצד האב


מצד האם


בדוק זכאות