דרכון פורטוגלי – תהליך הזכאות

הוצאת דרכון פורטוגלי – התהליך

יותר ממיליון ישראלים כבר בודקים האם המשפחה שלהם קשורה ישירות ליהדות ספרד ולגירוש ממנה אל פורטוגל – מי שמצליח להוכיח את הנושא, יכול לקבל דרכון פורטוגלי.

אם המשפחה שלך הגיעה ממדינות בצפון אפריקה או הבלקן, ייתכן ומגיע לך דרכון פורטוגלי או ספרדי.

למה מגיע לך דרכון פורטוגלי?

לפני כשנתיים החליטה ממשלת פורטוגל לעשות שינוי בחוק העוסק במתן אזרחות ליהודים מקרב מגורשי ספרד. ההחלטה הייתה פשוטה: כל מי שיכול להוכיח שמשפחתו גורשה במהלך האינקוויזיציה וגירוש ספרד לפורטוגל ואחר כך למדינות אחרות, ביניהן מדינות צפון אפריקה, טורקיה, בולגריה, איטליה ומדינות אירופה אחרות, יוכל לקבל דרכון פורטוגלי.

אם המשפחה שלך היא מהאזורים האלו ייתכן והמקור שלה הוא דווקא בספרד, משם גורשו היהודים לפורטוגל השכנה ואחר כך התפזרו באזור אפריקה ואירופה. היום, בזכות החוק המשודרג, גם מי שנולד כבר בישראל אבל יכול להוכיח את הקשר המשפחתי לגירוש ספרד, יוכל לקבל אזרחות. הסיבה להקלה הזו בחוק היא על מנת לעודד צעירים וצעירות להגיע לפורטוגל, להקים בה בית, לעבוד בה וליצור בה יזמות עסקית חדשה.

 

איך זה עובד? התהליך לקבלת דרכון פורטוגלי

בשלב הראשוני, יש לבדוק האם בכלל מגיעה זכאות. לצורך כך, יש לאסוף את כל המסמכים הרלוונטיים על מנת להגיש אותם לקהילה היהודית בפורטוגל, על מנת לבצע איסוף של אותם המסמכים. הקהילה היהודית בפורטוגל היא הסמכות המאשרת והמעניקה תעודת צאצאות למועמד. רק לאחר אישור הצאצאות ניתן להמשיך בהליך ולהגיש את בקשת האזרחות למשרד הפנים הפורטוגלי.
הפנייה לקהילה היהודית והנפקת תעודת הצאצאות כרוכה באגרה של 500 יורו, אגרה עליה מזדכים במלואה במידה והבקשה איננה מאושרת. במידה ואכן הבקשה התקבלה והוכח קשר בין המועמד לבין גירוש ספרד או פורטוגל, אפשר לעבור לשלב הבא: הכנת הבקשה לממשלת פורטוגל.

הכנת הבקשה הינה הליך אשר מומלץ להסתייע בו בחברה המתמחה בכך – המרכז הישראלי לאזרחות פורטוגלית דואג לאסוף את תעודת המקור מהמועמד, התעודה נשלחת לאפוסטיל ולתרגום, ונוסף על כך דואג המרכז לאסוף תעודת יושר מן השגרירות. לאחר מכן, המרכז דואג לייצר העתק נאמן למקור של דרכון המועמד, כמו גם מסמכים נוספים שיש בהם צורך על מנת להגיש את הבקשה. לבסוף, המרכז דואג לשלוח את הבקשה למשרד הפנים הפורטוגלי.

לאחר הגשת הבקשה, יש לשלם 250 יורו למשרד הפנים הפורטוגלי, על מנת לפתוח תיק במשרד הפנים ולקבל שם לקוח ומספר תיק. כמובן שכל הנ”ל לא פשוט כפי שהוא נשמע – למשל, חשוב כי תעודת היושר תהיה בתוקף כאשר היא מוגשת למשרד הפנים. ובנוסף, יכולים לצוץ עוד מגוון שאלות וקשיים.

אם ההליך מתנהל באופן תקין, לרוב הוא לוקח שנה וחצי – שנה בממוצע עד לקבלת התשובה מרגע הגשת הבקשה למשרד הפנים הפורטוגלי. ולכן, תהליך שמביא תוצאות טובות, הינו תהליך המלווה בעורך דין ותמיכה של חברה המתמחה בכך, אך המחיר בהחלט משתלם – עולם שלם מלא בהזדמנויות עבודה, לימודים ומגורים ביבשת אירופה.

3 שאלות שיעזרו לך להבין אם אתה זכאי לדרכון פורטוגלי:

החוק המחודש מגדיר בדיוק מי יכול לקבל דרכון פורטוגלי. הבסיס הוא היכולת להוכיח כי משפחתך באמת גורשה מספרד או, לחילופין, הייתה חלק מהקהילה המגורשת בפורטוגל, אליה הגיעו כתחנה ראשונה רבים מהמגורשים. הדרך הקלה ביותר להתחיל את הבירור היא לבדוק מאיפה הגיעה המשפחה. כאמור, אם המשפחה הגיעה מצפון אפריקה, מטורקיה או מארצות הבלקן, ייתכן והשורשים שלה בגירוש ספרד.

האם שם המשפחה שלך ספרדי במקורו?

החוק מגדיר שמות מסוימים ככאלו הקשורים לקהילות היהודיות בספרד ובפורטוגל. ניתן למצוא רשימה של שמות כאן, אך גם אם השם שלכם אינו מופיע ברשימה זו, ניתן לברר לגבי מקורו באמצעות מחקר ברשת או דרך עורכי דין המתמחים בליווי לקבלת דרכון.

האם יש לך תעודות משפחתיות שמוכיחות את השורשים הספרדים?

זה הזמן לפתוח את המסמכים הישנים של סבתא וסבא, לתשאל, לחקור ולבדוק האם השתמרו ניירות רשמיים ותעודות משפחתיות כמו תעודות לידה ונישואין מהמשפחה. תעודות מארצות המוצא או אפילו כאלו שנכתבו בלאדינו, השפה המשויכת ליהודים ממוצא ספרדי, יכולות להוכיח קשר ולקדם אותך לקבלת האזרחות.

גם אילן יוחסין מוכח ומפורט יכול להוביל לקבלת הדרכון. העץ המשפחתי צריך להוכיח כי קיימים שורשים ספרדיים או פורטוגליים. אם אין לך עץ משפחתי מפורט, אפשר לבצע מחקר גנאולוגי, אפילו דרך אתרי אינטרנט שעוסקים במשפחולוגיה.

 

אז למה אתם מחכים?

את כל הדברים שהוזכרו פה ועוד, אנו עושים למענכם כדי למנוע הוצאות מיותרות ובזבוז זמן

מלאו את הטופס וגלו כעת אם אתם זכאים לאזרחות פורטוגלית

מהם שמות המשפחה וארצות המוצא במשפחתך?

מצד האב


מצד האם


בדוק זכאות