דרכון פורטוגלי – תהליך הזכאות

תהליך הוצאת דרכון פורטוגלי

לפני כשנתיים החליטה ממשלת פורטוגל לעדכן את החוק העוסק במתן אזרחות ליהודים מגורשי ספרד. המשמעות היא פשוטה – אדם שיצליח להוכיח שמשפחתו גורשה במהלך האינקוויזיציה קודם לכן לפורטוגל ולאחר מכן לאחת ממדינות הגלות ביניהן – מדינות צפון אפריקה, טורקיה, יוון, הולנד, בולגריה, איטליה ועוד מדינות נוספות באירופה יהיה זכאי להוצאת אזרחות פורטוגלית. כלומר יהיה באפשרותו להחזיק בדרכון פורטוגלי, המתפקד כדרכון אירופאי לכל דבר ועניין.

המשמעות פשוטה, אבל התהליך נראה מורכב. בדיוק מהסיבה הזו אנחנו נכנסים לעניין, ולוקחים את המורכבות עלינו. נסביר על התהליך:

בדיקת זכאות גנאלוגית – במהלכה גנאלוג מוסמך בודק את שם משפחתכם, המוצא שלכם וההיסטוריה שלכם. בעזרת הנתונים הללו בונה הגנאלוג את התיק (אם קיים כזה) עליו תהיה מושתת הבקשה לקהילה היהודית בפורטוגל.

אישור מהקהילה היהודית בפורטוגל – ממשלת פורטוגל הסמיכה את הקהילה היהודית להיות הפוסק בדבר תקינות הבקשות להוצאת דרכון פורטוגלי. לפיכך את כל המסמכים הרלוונטים יש לשלוח (בעזרתנו כמובן) לקהילה היהודית ולחכות לאישור.
המסמכים הדרושים כשלב ראשון:

  • תעודת לידה
  • צילום דרכון
  • תעודת נישואין של ההורים
  • עץ שורשים  (מופק בעזרת הגנאלוג)
    כל המסמכים חייבים להיות מאושרים על ידי אפוסטיל רשמי, וכן חייבים לכלול אימות נוטריוני.

הגשת בקשה למשרד הפנים הפורטוגלי – לאחר אישור הקהילה היהודית, שמהווה את האישור החשוב ביותר בתהליך, נשלחת בקשה נוספת למשרד הפנים הפורטוגלי. המשרד דן בפרטי הבקשה בהינתן המסמכים הנדרשים וחוות הדעת שניתנת לו בידי הקהילה היהודית – ונותן את ההחלטה הסופית בדבר הבקשה להוצאת דרכון פורטוגלי.
המסמכים הדרושים בשלב השני:

  • עותק נאמן למקור של הדרכון
  • אישור הניתן בידי הקהילה
  • תעודת לידה מתורגמת לפורטוגזית
  • תעודת יושר הניתנת ע”י המשטרה וכוללת חותמת פוסטיל

אלו השלבים האופרטיבים להגשת הבקשה להוצאת דרכון פורטוגלי, הם לא פשוטים, לכן מומלץ להשתמש בליווי משפטי וגנאלוגי, על מנת לממש את הזכות.

את כל הדברים שהוזכרו פה ועוד, אנו עושים למענכם כדי למנוע הוצאות מיותרות ובזבוז זמן

מלאו את הטופס וגלו כעת אם אתם זכאים לאזרחות פורטוגלית

מהם שמות המשפחה וארצות המוצא במשפחתך?

מצד האב


מצד האם


בדוק זכאות