דרכון אירופאי למגורשי ספרד ופורטוגל

היסטוריה והנקודה היהודית

הרפובליקה הדמוקרטית הפורטוגלית – הלא היא פורטגל, היא מדינה אירופית בת 10.8 מיליון תושבים שבירתה ליסבון. פורטוגל שוכנת בחלקה הדרום מערבי של אירופה, למעשה יותר דרום-מערב ממנה לא תוכלו למצוא היות שהיא גובלת בספרד ממזרח ובאוקיינוס האטלנטי ממערב.

היום פורטוגל אולי נראית כמו מדינה אירופית ממוצעת, אבל מדובר בנצר לאימפריה קולוניאליסטית ששלטה על שטחים לא מבוטלים ומושבות רבות ברחבי הכדור. עדות לכך העובדה שאפשר למצוא בעובדה שבברזיל, באנגולה ואף במקאו שבאסיה את השפה הפורטוגזית.

בשנת 1249 השלים המלך אלפונסו את תהליך ה”רקונקיסטה” (כיבוש חצי האי האיברי בידי הנוצרים חזרה מידי המוסלמים), ובכך קבע את הגבולות הפורטוגלים, הגבולות שאנו מכירים היום.

 

 

מבט על גבולותיה של פורטוגל לא מעיד כלל על זרועותיה הארוכות במאה ה-15, יורדי הים הפורטוגלים היו חלק חשוב מאין כמוהו בחשיפת העולם החדש על הנתיב שבין אירופה להודו וכן ביבשת אמריקה ואפריקה. בשיאה שלטה פורטוגל על מושבות רבות ברחבי העולם ועמדה בגאווה לצד האימפריות האירופאיות הגדולות האחרות אנגליה, צרפת וספרד.

הקשר עם ספרד באותם ימים וגם היום הוא קשר של גורל, כאשר במהלך ימי האימפריה שלטו ספרד ופורטוגל הלכה למעשה באמריקה הלטינית והשפעותיהן ניכרות שם עד היום.

אבל לתור הזהב הפורטוגלי היה “פג-תוקף” ומלחמות רבות מבפנים ומבחוץ גרמו לחוסר יציבות של האימפריה. והאימפריה, כמו כל אימפריה, סופה היה ליפול עד להכרזתה כרפובליקה ב-1910. גלגולה של פורטוגל כרפובליקה השתדרג ב-1976 כאשר התקיימו בה בחירות דמוקרטיות שסימנו למעשה סוף הדיקטטורה ששררה במדינה בחלקה העיקרי המאה ה-20.

ב-1986 נכנסה פורטוגל לאיחוד האירופי , כך שהדרכון הפורטוגלי הפך למעשה לדרכון אירופאי, ב-1999 אימצה לחיקה את השימוש במטבע היורו. עיקר התמ”ג של המדינה מתבסס על חקלאות וענפי תעשייה שמקורם באוצרות הטבע הרבים של המדינה, ביניהם פחם, ברזל ונחושת. מיקומה הגיאוגרפי של פורטוגל, שהוא נקודת המפגש הראשונה של אירופה עם האוקיינוס האטלנטי, הופך אותה לציר מסחר חשוב.

 

הנקודה היהודית

ספרד ופורטוגל אחזו על לפני כמה מאות שנים בקהילות הגדולות ומרשימות ביותר בעולם. בשלב מסויים היוו יהודי פרטוגל כעשירית מכלל האוכלוסיה, כאשר מירב המשתייכים לקהילה החזיקו בתפקידי מפתח עסקיים חשובים. מאז פרוץ הגירושים וכל גילגוליהם הדלדלה האוכלוסייה היהודית בפורטוגל, והביאה אותנו לכתוב על ההזדמנות שנקראת בפניכם כיום.

עדויות לקהילה היהודית הפורטוגלית ניתן למצוא עוד במאה ה-12 בעיקר בליסבון. החל מ-1942 בזמן גירוש ספרד היגרו לפורטוגל כ-150,000 יהודים שנאלצו לשלם כופר גדול. אותו הכופר לא עזר ליהדות פורטוגל ב-1521 כאשר נכנסה לתוקפה האינקוויזיציה הפורטוגזית שלא ביישה את אחותה הספרדית, באותו הזמן באופן רשמי לא היו יהודים בפורטוגל, למעט אותם יהודים אשר הדת הנוצרית נכפתה עליהם לפחות כלפי חוץ, אלו שלא הסכימו לוותר על יהדותם היגרו בעיקר למרוקו, תוניס, לוב, יוון, .הולנד, אנגליה, ברזיל והאימפריה האות’מנית

הליך השיקום של הקהילה הפורטוגלית החל לרקום עור וגידים סביב המאה ה-19, עת החלו הגולים לשוב הבייתה. ב-1892 קיבלה הקהילה היהודית בספרד הכרה רשמית, מה שהוביל לתנועה חד כיוונית של האנוסים לארצות המולדת תוך כדי השבת כבודה האבוד.

 

אך התהליך לא הושלם, ויהודי הפזורות לא שבו רובם ככולם לביתם ולכן  נוצרה בפניכם היום הזדמנות למימוש אזרחות, ובין העיניים הקוראות את המאמר כרגע, יש מספר לא מבוטל של אנשים היכולים לממש את ההזדמנות ולהפוך לאזרחים פורטוגלים בעלי דרכון אירופאי.

למה אתם מחכים?

אולי גם לכם מגיעה אזרחות פורטוגלית?

בדקו את זכאותכם לדרכון אירופאי

מהם שמות המשפחה וארצות המוצא של משפחתך?

מצד האב


מצד האם


בדוק זכאות