הוצאת דרכון פורטוגלי לבן או בת זוג

הכול התחיל ב-1492, כשיהודי פורטוגל וספרד שלא הסכימו להתנצר גורשו מבתיהם וממדינתם, ונאצלו להשאיר מאחור את כל הרכוש שלהם. כמה מאות שנים מאוחר יותר, בשנת 2015, פורטוגל החליטה לתקן את העוול ההיסטורי ולאפשר לצאצאי מגורשי פורטוגל לקבל חזרה את אזרחותם.

אבל איך בדיוק מחליטים מי זכאים לדרכון אחרי כל כך הרבה שנים? פשוט, הקהילה היהודית הכינה מאגר של אלפי שמות משפחה שמקורם בפורטוגל וגם יצרה רשימה של מדינות שאליהן הגיעו המגורשים: קרואטיה, מרוקו, צרפת, עיראק, סוריה, מצרים, לוב, ירדן, יוון, טורקיה, גיברלטר, בלגיה, בולגריה, אלג׳יר וברזיל. אז אם שם המשפחה שלכם נמצא במאגר או אם יש לכם שורשים באחת מהמדינות שברשימה, יכול להיות שאתם זכאים לדרכון פורטוגלי, שהוא דרכון אירופאי לכל דבר ועניין ומגיע עם כל היתרונות האדירים של אזרחות באיחוד האירופי: 

 1. מעבר חופשי בין מדינות אירופה.
 2. לימודים אקדמיים חינם ברוב האוניברסיטאות והמכללות באירופה. 
 3. אישור לעבוד ולעשות עסקים באירופה.
 4. כניסה לארה״ב בלי ויזה ואישור כניסה למדינות שלישראלים אסור להיכנס אליהן. 

עד כאן, הכול נפלא. אבל, מה קורה אחרי שגבר או אישה עוברים את התהליך ומקבלים בסופו דרכון פורטוגלי – האם בן או בת הזוג זכאים גם הם לקבל דרכון פורטוגלי? או במילים אחרות, האם בני ובנות זוג של אזרחי פורטוגל זכאים גם הם לדרכון פורטוגלי?

זכאות של בן או בת זוג לאזרחות פורטוגלית

נקדים ונאמר שאם יש סיכוי ששני בני הזוג זכאים לדרכון פורטוגלי, אז כדאי ששניהם יתחילו את תהליך הוצאת הדרכון יחד, כדי שיוכלו גם לקבל את האזרחות באותו הזמן. 

אבל, אם בת או בן הזוג לא עומדים בקריטריונים של קבלת אזרחות פורטוגלית הם יכולים להגיש בקשה להתאזרחות לאחר שבת או בן זוגם קיבלו את האזרחות שלהם.

כלומר, הנישואים לאדם שמחזיק באזרחות פורטוגלית הם לא זכאות אוטומטית לאזרחות ועל בני הזוג לעבור תהליך שבמהלכו גם יתבקשו להוכיח זיקה למדינה, שנמדדת לפי כמה דרכים:

 • לדבר פורטוגזית. השפה היא שער הכניסה הראשי לכל תרבות ולכל מדינה, והיא גם מצביעה על שייכות למקום. 
 • לקנות נכס או להשקיע. בני זוג של אזרחי פורטוגל שיש בבעלותם נכס במדינה או שהשקיעו את כספם במדינה ייחשבו ככאלה שיש להם זיקה למדינה. 
 • להוכיח קרבה משפחתית לאזרחים אחרים. לבני זוג של אזרחי פורטוגל שיש להם קרובי משפחה אחרים שהם אזרחי פורטוגל יש סיכוי טוב יותר לקבל אזרחות, כי זה מוכיח שייכות מבוססת יותר למדינה. זה כולל גם ילדים שמחזיקים בדרכון פורטוגלי בזכות בת או בן הזוג שהוציאו אזרחות. 
 • להיות חברים בארגונים או מועדונים. חברות במוסדות מקומיים היא סימן לזיקה למדינה: ארגוני צדקה, ארגונים חברתיים, מוסד מדיני או מועדון, כמו מועדון כדורגל. 

תהליך הוצאת אזרחות לבת או בן זוג

אז איך בדיוק מגישים בקשה לדרכון פורטוגלי לבת או בן זוג? ובכן, בני זוג שהם לא צאצאים של מגורשי פורטוגל למעשה עוברים את תהליכי ההגירה הרגילים של המדינה, אבל עם סיכוי טוב לסיים אותם עם דרכון פורטוגלי ביד. לפי החוק הפורטוגלי, על בן או בת הזוג לעמוד בשני תנאים:

 1. להוכיח שהם נשואים לאזרח או אזרחית פורטוגליים במשך יותר משלוש שנים.
 2. להוכיח זיקה למדינה באחת הדרכים שמנינו למעלה. 

המסמכים שתצרכו כדי להתחיל בתהליך הם:

 1. מסמך מתורגם לפורטוגזית ועם חותמת אפוסטיל שמוכיח שאתם נשואים במשך שלוש שנים לפחות. 
 2. אם יש לבני הזוג ילדים שכבר קיבלו אזרחות פורטוגלית, אז הסיכוי שיקבלו אזרחות גבוה יותר והם יתבקשו להציג את תעודת הלידה של הילדים, מתורגמת לפורטוגזית ועם חותמת אפוסטיל.
 3. אם בני הזוג גרים בפורטוגל, אז יהיה עליהם להציג מסמכי בעלות על נכס או חוזה שכירות. 
 4. אם בני הזוג עובדים בתחום עיסוק שבא במגע שוטף עם חברות פורטוגליות, אז הם יתבקשו להציג מסמכים שמוכיחים זאת. 
 5. כל מסמך אחר שמוכיח זיקה למדינה לפי הרשימה שלמעלה – ידיעת השפה הפורטוגזית, בעלות על נכס, השקעה כספית במדינה, קרבה משפחתית לאזרחים אחרים וחברות במוסדות מקומיים. 

מאמרים נוספים
הוצאת דרכון פורטוגלי לבן או בת זוג

הכול התחיל ב-1492, כשיהודי פורטוגל וספרד שלא הסכימו להתנצר גורשו מבתיהם וממדינתם, ונאצלו להשאיר מאחור את כל הרכוש שלהם. כמה

כמה זמן לוקח להוציא דרכון פורטוגלי וכיצד מתנהל תיקכם ?

למה לוקח כשנה וחצי המתנה, מה קורה בזמן הזה, היכן התיק עובר, אילו בדיקות מתבצעות על כל תיק? אם בחרתם

האיחוד האירופי – מועדון ה – VIP של העולם

בשנת 1993, כשנה לאחר החתימה על אמנת מאסטריכט לפיה יותקנו מטבע אחד, אזרחות אחת ומאפיינים משותפים נוספים למדינות אירופה, נחנך

מגורשי ספרד ופורטוגל – סיפור עצוב בהמשכים

ממש בסוף המאה ה – 15, בסביבות השנים 1492 – 1494, נרשמו ברחבי עולם מספר אירועים היסטריים, שישנו את הדמוגרפיה

יהדות פורטוגל – על ההיסטוריה, האסונות, והעוצמות בעבר ובהווה

אחת הקהילות המרשימות של יהדות הגולה בתחילת המאה הקודמת היתה ללא ספק קהילת יהדות ספרד ופורטוגל. בקהילה היהודית בשתי מדינות

וויזה לארה”ב לבעלי דרכון אירופאי

תכנית הפטור מויזה (WVP) מאפשרת, תחת תנאים מסוימים, לבעלי דרכון של האיחוד האירופי, ממדינות מסוימות, להיכנס לארה”ב למטרות בילוי, עסקים,

אנוסי פורטוגל בקסטלו דה וידה – מרדיפתם עד להכרה בזכויותיהם

המבקרים בערים, העיירות והכפרים הציוריים שבחבל אלנטג’ו בפורטוגל מגלים עושר של היסטוריה, תרבות, קהילות קסומות המתנהלות בעצלתיים, טבע בתולי ועוד.

לימודים אקדמאיים בפורטוגל

אוניברסיטת קוימברה, הידועה כיום באחת האוניברסיטאות העתיקות ביותר באירופה ובין החשובות ביותר בפורטוגל עצמה, נחשבת גם כיעד תיירותי מיוחד, המושך

ביצוע השקעות משתלמות במיוחד בפורטוגל

בשנים האחרונות כלכלת פורטוגל מתאוששת מן המשבר הכלכלי שהחל בארה”ב בשנת 2008 והתפשט גם לאירופה (משבר הסאב-פריים שראשיתו פיצוץ בועת

הדיפלומט הפורטוגלי שהציל אלפים מיהודי פורטוגל בשואה

למרות שהציל אלפי יהודים בזמן השואה, שמו של אריסטידש דה סוזה מנדש, לא מוכר, לנו, הישראלים. אריסטידש דה סוזה מנדש

בדיקת זכאות
חיפוש שם משפחה
רשימת שמות המשפחה הינה רשימה משוערת ואין לראות בה ראייה לזכאות ו/או לאי זכאות עד לבדיקה מלאה מול הגופים המוסמכים. כל הזכויות שמורות למרכז הישראלי לאזרחות פורטוגלית.
השארת פרטים
מלאו את הטופס, ואנחנו נחזור אליכם עם בדיקת זכאות ראשונית

כל השמות ברשימה זו הם תוצאה של עיבוד וזיקוק של 4 רשימות שנאספו על ידי 4 מקומיים, להלן מקור השם:
L = מגיע מ- Lusaweb ( http://www.lusaweb.com ), שבו ניתן למצוא את השם בפורטוגזית וכן גנאלוגיות ספרדיות. על החלק הספרדי הקרדיט מגיע למר הארי שטיין.
O =העתק של מר ג'ף מלכה. http://www.orthohelp.com/geneal/names.htm
T =מגיע מב.נחמן. http://home.earthlink.net/-bnahman/TOLEDOhtm.htm
I = מגיע מהרב חיים הלוי. http://www.ifmj.org

*רשימת שמות המשפחה הינה רשימה משוערת ואין לראות בה ראייה לזכאות ו/או לאי זכאות עד לבדיקה מלאה מול הגופים המוסמכים.