האיחוד האירופי – מועדון ה – VIP של העולם

בשנת 1993, כשנה לאחר החתימה על אמנת מאסטריכט לפיה יותקנו מטבע אחד, אזרחות אחת ומאפיינים משותפים נוספים למדינות אירופה, נחנך “האיחוד האירופי”, בו חברות כיום 28 מדינות באירופה. האיחוד האירופי קובע מתאר של מאפיינים משותפים עבור המדינות החברות בו, ואף זכה בפרס נובל לשלם בשנת 2012. מהו האיחוד האירופי? מה קדם ומה הייתה המוטיבציה ליצירתו? כיצד הוא משפיע על אירופה של היום? ולמה בעצם כדאי להחזיק באזרחות אירופאית? על כך ועוד – לפניכם.

ההיסטוריה של האיחוד האירופי – מדוע בחרו מדינות אירופה ליצור יישות משותפת?

עדויות להיסטוריה והמוטיבציה לאיחוד האירופי ניתן למצוא עוד בעת העתיקה, בשעה שביבשת אירופה התפתחו שתי תרבויות זו לצד זו – אחת באזור הבלקן, והשנייה – הקלאסית, באזור איטליה ובפרט רומא. במהלך המאה העשרים, בה התחוללו שתי מלחמות עולם אשר השפיעו בכל מובן (היסטורי, רגשי, כלכלי, ואחרים) על כלל מדינות היבשת, הפך ברור כי רק איחוד מדינות אירופה יחזיר את היבשת, שעד אז היתה המשפיעה ביותר על המדיניות במדינות אחרות בעולם, ליציבות ואיתנות. בין לאומית.

1945 – קהילת הפחם הפלדה האירופית, הארגון הראשון שתמך באיחוד אירופי באופן מעשי, מיד לאחר תוך מלחמת העולם השנייה
קהילת הפחם והפלדה האירופית (ECSC) פעלה בתמיכתה של ארצות הברית, לאיחוד מדינות אירופה לכדי כלכלה אחת. זאת – בעיקר על מנת למנוע את הסיכון למלחמה נוספת (מיד לאחר שתי מלחמות עולם אשר התרחשו ממש בזו אחר זו). וועידת ספאק, אשר התכנסה בשנת 1955 והגישה את חוות הדעת שלה בשנת 1956, ניסתה לאתר דרכים ולהתוות פעולה לקראת האיחוד של מדינות אירופה. אחד הנושאים בהם דנה במיוחד אותה הוועידה, היא הקמה של גוף משותף לחקר אנרגיה גרעינית. ואכן, בעקבות ועידת ספאק הוקמה בשנת 1957 סוכנות הגרעין האירופית.

תחילת שנות השישים – השוק המשותף

השוק המשותף הינו שוק שבין חבריו בוטלו העמלות והמכסים על רכישה ומכירה של מוצרים. זהו ה”אבטיפוס”, אם תרצו, של האיחוד האירופי. השוק המשותף נחנך ברומא במרץ 1957, ובתחילה כלל שש מדינות חברות: איטליה, בלגיה, גרמניה המערבית, הולנד, צרפת, ולוקסמבורג. בהמשך, הקימו אוסטריה, בריטניה, דנמרק, פורטוגל, שבדיה ושווייץ ארגון דומה בשם “איגוד הסחר החופשי האירופי” – EFTA.

1992 – אמנת מאסטריכט וניצנים של האיחוד האירופי כפי שאנחנו מכירים אותו היום

במהלך השנים עד 1992 נערכו ניסיונות, וועדות ואירועים רבים שמטרתם הייתה ליצור פעילות מאוחדת של מדינות אירופה, אולם אירוע משמעותי לקראת האיחוד האירופי חל בפברואר 1992, עם החתימה על אמנת מאסטריכט, בה הסכימו המדינות המשתפות על החלה של מטבע משותף, איחוד פיננסי, ואזרחות אחת משותפת. בראשון לנובמבר 1993, הוכרז על האיחוד האירופי בהתאם להסכמים בוועידת מאסטריכט.

מדינות האיחוד האירופי – פוליטיקה ופעילות משותפת

האיחוד האירופי מופעל הלכה למעשה באמצעות ארבעה גופים:

מועצת האיחוד האירופי והמועצה האירופית – שני הגופים ה”עליונים” המתווים את המדיניות של האיחוד, ובהן חברים נציגים מכל אחת ממדינות האיחוד האירופי; הפרלמנט האירופי המונה 766 חברים עם נציגויות מכל אחת ממדינות האיחוד; והנציבות האירופית, היא הרשות המבצעת הממונה על ביצוע בפועל של החלטות הגופים העליונים.
מדינות האיחוד האירופי חולקות שפע של תחומי מחקר, תעשיה, כלכלה, חקיקה, תרבות ועוד. כל מדינות האיחוד חולקות גבולות והמעבר בין מדינה למדינה מתאפשר לכל אזרחי האיחוד האירופי בכל אחת ממדינות האיחוד. ברבות ממדינות האיחוד האירופי המטבע הרשמי הוא האירו, מטבע האיחוד האירופי. המדינות גם חולקות שטחי חקלאות ומדיניות חקלאות.

אזרחות באחת ממדינות האיחוד האירופי

חשוב לדעת, שאזרחים של כל אחת ממדינות האיחוד האירופי, זכאים להתגורר, ללמוד ולעבוד בכל מדינה אחרת באיחוד. זה אומר כניסה למדינות האיחוד האירופי ללא ויזה, מדיניות עסקים ואפילו השקעות בנדל”ן נוחות יותר כאזרחי מדינות האיחוד האירופי, וכמובן – מגורים ומעבר בין מדינה למדינה ללא הגבלות.

במילים אחרות – מי שיש בידיו אזרחות של כל אחת ממדינות האיחוד האירופי, הינו תושב אירופאי לכל דבר ועניין, והוא נהנה מן הזכויות הניתנות לכל אזרחי אירופה, כולל מגורים, תעסוקה, עסקים, לימודים, ועוד.
מי חבר כיום באיחוד האירופי?
להלן רשימת המדינות החברות באיחוד האירופי, לפי סדר ה – א’ – ב’:
אוסטריה, איטליה, אירלנד, אסטוניה, בולגריה, בלגיה, בריטניה, גרמניה – קודם החלק המערבי שלה ועם איחוד החלק המזרחי והמערבי של גרמניה, גם חלקה המזרחי, דנמרק, הולנד, הונגריה, יוון, לוקסמבורג, לטביה, ליטא, מלטה, סלובניה, סלובקיה, ספרד, פולין, פורטוגל, פינלנד, צ’כיה, צרפת, קפריסין, קרואטיה , רומניה, שבדיה
מדינות מועמדות לאיחוד האירופי:
אלבניה, טורקיה, מונטנגרו, מקדוניה, וסרביה, נמצאות במעמד של מועמדות להצטרפות לאיחוד
איסלנד, אשר הגישה בקשה להצטרף לאיחוד האירופי בשנת 2009 ובשנת 2010 קיבלה מעמד של מועמדת לאיחוד האירופי, הסירה בקשתה בשנת 2015.
אוקראינה, בוסניה והרצגובינה, הגישו בקשה למועמדות לאיחוד בין השנים 2013 – 2016

מאמרים נוספים
הוצאת דרכון פורטוגלי לבן או בת זוג

הכול התחיל ב-1492, כשיהודי פורטוגל וספרד שלא הסכימו להתנצר גורשו מבתיהם וממדינתם, ונאצלו להשאיר מאחור את כל הרכוש שלהם. כמה

כמה זמן לוקח להוציא דרכון פורטוגלי וכיצד מתנהל תיקכם ?

למה לוקח כשנה וחצי המתנה, מה קורה בזמן הזה, היכן התיק עובר, אילו בדיקות מתבצעות על כל תיק? אם בחרתם

האיחוד האירופי – מועדון ה – VIP של העולם

בשנת 1993, כשנה לאחר החתימה על אמנת מאסטריכט לפיה יותקנו מטבע אחד, אזרחות אחת ומאפיינים משותפים נוספים למדינות אירופה, נחנך

מגורשי ספרד ופורטוגל – סיפור עצוב בהמשכים

ממש בסוף המאה ה – 15, בסביבות השנים 1492 – 1494, נרשמו ברחבי עולם מספר אירועים היסטריים, שישנו את הדמוגרפיה

יהדות פורטוגל – על ההיסטוריה, האסונות, והעוצמות בעבר ובהווה

אחת הקהילות המרשימות של יהדות הגולה בתחילת המאה הקודמת היתה ללא ספק קהילת יהדות ספרד ופורטוגל. בקהילה היהודית בשתי מדינות

וויזה לארה”ב לבעלי דרכון אירופאי

תכנית הפטור מויזה (WVP) מאפשרת, תחת תנאים מסוימים, לבעלי דרכון של האיחוד האירופי, ממדינות מסוימות, להיכנס לארה”ב למטרות בילוי, עסקים,

אנוסי פורטוגל בקסטלו דה וידה – מרדיפתם עד להכרה בזכויותיהם

המבקרים בערים, העיירות והכפרים הציוריים שבחבל אלנטג’ו בפורטוגל מגלים עושר של היסטוריה, תרבות, קהילות קסומות המתנהלות בעצלתיים, טבע בתולי ועוד.

לימודים אקדמאיים בפורטוגל

אוניברסיטת קוימברה, הידועה כיום באחת האוניברסיטאות העתיקות ביותר באירופה ובין החשובות ביותר בפורטוגל עצמה, נחשבת גם כיעד תיירותי מיוחד, המושך

ביצוע השקעות משתלמות במיוחד בפורטוגל

בשנים האחרונות כלכלת פורטוגל מתאוששת מן המשבר הכלכלי שהחל בארה”ב בשנת 2008 והתפשט גם לאירופה (משבר הסאב-פריים שראשיתו פיצוץ בועת

הדיפלומט הפורטוגלי שהציל אלפים מיהודי פורטוגל בשואה

למרות שהציל אלפי יהודים בזמן השואה, שמו של אריסטידש דה סוזה מנדש, לא מוכר, לנו, הישראלים. אריסטידש דה סוזה מנדש

בדיקת זכאות
חיפוש שם משפחה
רשימת שמות המשפחה הינה רשימה משוערת ואין לראות בה ראייה לזכאות ו/או לאי זכאות עד לבדיקה מלאה מול הגופים המוסמכים. כל הזכויות שמורות למרכז הישראלי לאזרחות פורטוגלית.
השארת פרטים
מלאו את הטופס, ואנחנו נחזור אליכם עם בדיקת זכאות ראשונית

כל השמות ברשימה זו הם תוצאה של עיבוד וזיקוק של 4 רשימות שנאספו על ידי 4 מקומיים, להלן מקור השם:
L = מגיע מ- Lusaweb ( http://www.lusaweb.com ), שבו ניתן למצוא את השם בפורטוגזית וכן גנאלוגיות ספרדיות. על החלק הספרדי הקרדיט מגיע למר הארי שטיין.
O =העתק של מר ג'ף מלכה. http://www.orthohelp.com/geneal/names.htm
T =מגיע מב.נחמן. http://home.earthlink.net/-bnahman/TOLEDOhtm.htm
I = מגיע מהרב חיים הלוי. http://www.ifmj.org

*רשימת שמות המשפחה הינה רשימה משוערת ואין לראות בה ראייה לזכאות ו/או לאי זכאות עד לבדיקה מלאה מול הגופים המוסמכים.
המרכז הישראלי
לאזרחות פורטוגלית
עמינדב 1, (קומה 5) תל אביב-יפו 072-3272602 info@israelportugal.com