אנוסי פורטוגל בקסטלו דה וידה – מרדיפתם עד להכרה בזכויותיהם

המבקרים בערים, העיירות והכפרים הציוריים שבחבל אלנטג’ו בפורטוגל מגלים עושר של היסטוריה, תרבות, קהילות קסומות המתנהלות בעצלתיים, טבע בתולי ועוד. עבור ישראלים רבים לחבל ארץ זה משמעות מיוחדת – ייתכן ושם סבלו במשך מאות שנים משפחות יהודיות שעל צאצאיהם אנו נמנים. רדיפה, גירוש, המרה כפויה של דתם לנצרות ואפילו הוצאה להורג – רק משום שנחשדו כמי שהמשיכו לשמור על זיקה כלשהי ליהדות.
כיום, פורטוגל מכירה באחריותה לרדיפת היהודים אשר התרחשה בה. הכרה זו היא העומדת מאחורי המהלך של שלטונות המדינה להכיר בישראלים להם זיקה לפורטוגל ולאפשר הוצאת אזרחות פורטוגלית על רקע זה.

העיר קסטלו דה וידה ( Castelo de Vide – מבצר החיים) מסמלת באופן מרגש במיוחד את סיפורם של יהודי ספרד ופורטוגל על התלאות שהיו מנת חלקן של קהילות אלה.
בקסטלו דה וידה שוכן בית הכנסת העתיק ביותר בפורטוגל. ניתן ללמוד ממנו רבות אודות מאורעות עבר משמעותיים כגון גירוש ספרד, כפיית המרת הדת, חייהם הסודיים של היהודים האנוסים (שכונו גם “הנוצרים החדשים”) ועוד.
את תחילת דרכה של ההכרה הפורטוגלית בחובתה ליהודים שסבלו בה מרדיפה מסמל אולי יותר מכל מאורע אשר התרחש בעיר קסטלו דה וידה בשנת 1989. בשנה זו אירח בעיר ראש העיר היהודי הנבחר את נשיא פורטוגל, ושמע ממנו לראשונה התנצלות רשמית בשם העם הפורטוגלי על היחס לו זכו יהודים במדינה לאורך דורות רבים.

חבל ארץ ציורי אליו שמו פעמיהם יהודים שגורשו מספרד

חבל אלנטג’ו הוא רחב ידיים (הגדול מבין 7 המחוזות בפורטוגל) אולם הוא מיושב בדלילות עם 750 אלף תושבים בלבד בכל המחוז, אשר מהווים כ 7.5% מכלל אוכלוסיית המדינה. חבל ארץ זה עשיר במקומות אשר הוכרו כאתרי מורשת לשימור על ידי אונסק”ו, תעשיית יין, חופים ציוריים, עיירות שלוות, כנסיות, מבצרים, אמנים העוסקים במלאכות קדומות (כגון אריגת שטיחים ונפחות ברזל), מחצבות שיש, סמטאות אבן צרות, גשרים, חקלאות בשיטות עתיקות, אקוודוקטים ועוד. רבים אומרים שהחוויה של טיול במרחבי אלנטג’ו דומה לזו שהייתה מנת חלקם של מי שזכו לבקר בחבלי הארץ פרובונס וטוסקנה המפורסמים בצרפת ובאיטליה בימים בהם התנהלו החיים שם באופן אותנטי, טרם ניכרו בהם אותות ריבוי התיירים.

מכיוון שמדובר באזור השוכן על הגבול עם ספרד, משפחות יהודיות עשו דרכם אליו ברבות השנים ובמיוחד עם גירוש יהודי ספרד בשנת 1492 – אז קלטה העיר קסטלו דה וידה לבדה כ-4,000 יהודים.
יחד עם זאת, היהודים לא זכו לחיי שקט בביתם החדש – בשנת 1946 מלך פורטוגל מנואל ה-1 חתם על צו גירוש יהודים מארצו. כדי למנוע פגיעה בכלכלה (הוא הכיר בערכם של היהודים לכלכלת המדינה) הוא פעל לאלץ יהודים להמיר דתם וזו ראשית תרבות חיי “היהודים האנוסים”, אשר סיגלו מנגנונים מתוחכמים אשר אפשרו להם לשמור על דתם מבלי שהדבר ייוודע ברבים.

רדיפת הנוצרים החדשים, המרד הצבאי ב1974 וסגירת המעגל
היהודים האנוסים נרדפו על ידי הכנסייה במשך מאות שנים. אחד משיאי רדיפה זו התרחש בשנת 1536, כאשר קרוב ל- 400 נוצרים חדשים נידונו למוות על ידי בתי משפט של האינקוויזיציה והועלו על המוקד בקסטלו דה וידה.
אך למרות הרדיפה, המשיכו היהודים האנוסים לקיים מנהגים יהודיים בסתר.

בשנת 1974 הופל השלטון הרודני בפורטוגל במרד צבאי. אחד מן הקצינים שהנהיגו את המרד היה קפטן Salgueiro Maima, תושב העיר קסטלו דה וידה ובן למשפחה של נוצרים חדשים. למעשה, רק לאחר מרד הציפורנים של שנת 1974 הופסקה באופן מוחלט רדיפת יהודים בפורטוגל ובקסטלו דה וידה אפילו נבחר ראש עיר יהודי – מר קרולינו טפאדאז’ו, אשר דאג שבית הכנסת העתיק בעיר יהפוך מוזיאון לשימור מורשת יהודי האזור ויוכרז כאתר היסטורי מוגן.
במרץ 1989 אירח ראש העיר טפאדאז’ו את נשיא פורטוגל. במעמד זה, בפעם הראשונה בהיסטוריה, התנצל הנשיא בשם העם הפורטוגלי על הרדיפה והסבל שנגרם ליהודים שחיו בפורטוגל במשך הדורות. מאז מעמד מרגש זה המשיכו ממשלות פורטוגל לתרגם את ההכרה באחריות לכדי מעשה, וכיום ישראלים רבים אשר להם זיקה כל שהיא לפורטוגל יכולים לקבל אזרחות פורטוגלית על כל היתרונות הנלווים לאזרחות אירופאית

מאמרים נוספים
הוצאת דרכון פורטוגלי לבן או בת זוג

הכול התחיל ב-1492, כשיהודי פורטוגל וספרד שלא הסכימו להתנצר גורשו מבתיהם וממדינתם, ונאצלו להשאיר מאחור את כל הרכוש שלהם. כמה

כמה זמן לוקח להוציא דרכון פורטוגלי וכיצד מתנהל תיקכם ?

למה לוקח כשנה וחצי המתנה, מה קורה בזמן הזה, היכן התיק עובר, אילו בדיקות מתבצעות על כל תיק? אם בחרתם

האיחוד האירופי – מועדון ה – VIP של העולם

בשנת 1993, כשנה לאחר החתימה על אמנת מאסטריכט לפיה יותקנו מטבע אחד, אזרחות אחת ומאפיינים משותפים נוספים למדינות אירופה, נחנך

מגורשי ספרד ופורטוגל – סיפור עצוב בהמשכים

ממש בסוף המאה ה – 15, בסביבות השנים 1492 – 1494, נרשמו ברחבי עולם מספר אירועים היסטריים, שישנו את הדמוגרפיה

יהדות פורטוגל – על ההיסטוריה, האסונות, והעוצמות בעבר ובהווה

אחת הקהילות המרשימות של יהדות הגולה בתחילת המאה הקודמת היתה ללא ספק קהילת יהדות ספרד ופורטוגל. בקהילה היהודית בשתי מדינות

וויזה לארה”ב לבעלי דרכון אירופאי

תכנית הפטור מויזה (WVP) מאפשרת, תחת תנאים מסוימים, לבעלי דרכון של האיחוד האירופי, ממדינות מסוימות, להיכנס לארה”ב למטרות בילוי, עסקים,

אנוסי פורטוגל בקסטלו דה וידה – מרדיפתם עד להכרה בזכויותיהם

המבקרים בערים, העיירות והכפרים הציוריים שבחבל אלנטג’ו בפורטוגל מגלים עושר של היסטוריה, תרבות, קהילות קסומות המתנהלות בעצלתיים, טבע בתולי ועוד.

לימודים אקדמאיים בפורטוגל

אוניברסיטת קוימברה, הידועה כיום באחת האוניברסיטאות העתיקות ביותר באירופה ובין החשובות ביותר בפורטוגל עצמה, נחשבת גם כיעד תיירותי מיוחד, המושך

ביצוע השקעות משתלמות במיוחד בפורטוגל

בשנים האחרונות כלכלת פורטוגל מתאוששת מן המשבר הכלכלי שהחל בארה”ב בשנת 2008 והתפשט גם לאירופה (משבר הסאב-פריים שראשיתו פיצוץ בועת

הדיפלומט הפורטוגלי שהציל אלפים מיהודי פורטוגל בשואה

למרות שהציל אלפי יהודים בזמן השואה, שמו של אריסטידש דה סוזה מנדש, לא מוכר, לנו, הישראלים. אריסטידש דה סוזה מנדש

בדיקת זכאות
חיפוש שם משפחה
רשימת שמות המשפחה הינה רשימה משוערת ואין לראות בה ראייה לזכאות ו/או לאי זכאות עד לבדיקה מלאה מול הגופים המוסמכים. כל הזכויות שמורות למרכז הישראלי לאזרחות פורטוגלית.
השארת פרטים
מלאו את הטופס, ואנחנו נחזור אליכם עם בדיקת זכאות ראשונית

כל השמות ברשימה זו הם תוצאה של עיבוד וזיקוק של 4 רשימות שנאספו על ידי 4 מקומיים, להלן מקור השם:
L = מגיע מ- Lusaweb ( http://www.lusaweb.com ), שבו ניתן למצוא את השם בפורטוגזית וכן גנאלוגיות ספרדיות. על החלק הספרדי הקרדיט מגיע למר הארי שטיין.
O =העתק של מר ג'ף מלכה. http://www.orthohelp.com/geneal/names.htm
T =מגיע מב.נחמן. http://home.earthlink.net/-bnahman/TOLEDOhtm.htm
I = מגיע מהרב חיים הלוי. http://www.ifmj.org

*רשימת שמות המשפחה הינה רשימה משוערת ואין לראות בה ראייה לזכאות ו/או לאי זכאות עד לבדיקה מלאה מול הגופים המוסמכים.
המרכז הישראלי
לאזרחות פורטוגלית
עמינדב 1, (קומה 5) תל אביב-יפו 072-3272602 info@israelportugal.com